Scottish Fold Kedinin Özellikleri Nelerdir?

Scottish Fold, adını verdiği alışılmadık bir özelliğe sahip, tatlı huylu, kısa tüylü bir cinstir: katlanmış kulaklar. Kedinin küçük kulakları öne ve aşağı doğru kıvrılır ve ona neredeyse bir baykuşu andıran eşsiz bir çehre verir. Bu özellik, ırkın temeli haline gelen mutasyona uğramış geni taşıyan İskoçya’daki bir ahır kedisine kadar izlenebilir. Ne yazık ki, katlanmış kulak geni aynı zamanda ağrılı bir iskelet bozukluğuyla da ilişkilidir.

Scottish Fold kedilerin üreme etiği, anatomik deformasyon potansiyeli nedeniyle tartışmalı olsa da, insanlar bu özenli, özverili ve ilginç görünümlü kediyi sevdiği için uygulama devam ediyor.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Scottish Fold Özellikleri

Bu cins, rahat mizacı ve genel sosyalliği ile bilinir. Genellikle kedi dostu köpekler ve diğer kedilerle iyi anlaşır ve birden fazla evcil hayvanın olduğu evlere iyi uyum sağlar. Bu kediye saygı duyacak yaşta olan ve ona kaba davranmayan çocuklar, sevecen kişiliği her yaştan insanı hem rahatlatan hem de sevdiren Scottish Fold kediyle hızlı bir şekilde arkadaş olacaklardır.

İskoç kıvrımının mutlu olması için çok fazla aktif meşguliyete veya yorucu egzersize ihtiyacı yoktur; gündelik oyunun bol bol sessiz kucaklaşma zamanı ile dengelendiği bir evde gelişecektir.

Görünüm

Kıvrık kulaklar, Scottish Fold bir kedinin en sıra dışı özelliğidir, ancak genel görünümü de oldukça yuvarlaktır. Hem kafası hem de gövdesi, kedinin genel yuvarlaklığını vurgulayan tıknaz bacakları ve biraz kısa kuyruğu ile oldukça küre şeklinde olma eğilimindedir. Büyük gözleri de dairesele yakındır.

İskoç kıvrımları, uzundansa kısa, yoğun tüylere sahip olma olasılığı daha yüksek olan orta boy kedilerdir ve tüyleri çeşitli renk ve desenlere sahiptir.

Scottish Fold Kedinin Ozellikleri
Scottish Fold Kedinin Ozellikleri

Beslenme

Şişmanlık iskelete fazladan yük bindirdiğinden ve diyabet gibi hastalıklara yol açabileceğinden, bir Scottish Fold herhangi bir evcil kediyle aynı türde beslenmeli ve ağırlık kontrolüne önem verilmelidir. Yaş veya kuru mamayı veya bunların bir kombinasyonunu seçebilirsiniz.

Kedinizin ihtiyaçları yaşamı boyunca değişecektir ve beslenme önerileri için veterinerinize danışmalısınız. Bir kedinin ömrünü kısaltabileceğinden, evcil hayvanınızı obezite açısından izlediğinizden emin olun.

Scottish Fold’a Genel Bakış

Scottish Fold kedinin çekiciliği ve samimiyeti hakkında hiçbir soru yoktur. Sakin, sevecen ve çoğu haneye uyarlanabilir. Bu cinsle ilgili sorun, o sevimli katlanmış kulaklara sahip olmanın “bedeli” olarak gelen – ya ömür boyu ya da yaşlı bir kedi olarak – acı ve zayıflık olasılığıdır.

Artıları

  • Eşsiz görünüm
  • Sakin ve uyumlu
  • Yetişkinler, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla sevecen ve arkadaş canlısı

Eksileri

  • Zayıflatıcı bir kıkırdak ve kemik hastalığı için yüksek risk
  • Yaşam boyunca sert veya rahatsız edici olabilir
  • Yetiştirme tartışmalıdır

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir