Kedi Sahiplerini Neden Yalar?

Muhtemelen kedinizin kendi kendine banyo yapmasını birçok kez izlemişsinizdir. Ne de olsa, kedigiller uyanık oldukları saatlerin büyük bir kısmını dilleriyle kürklerini yıkayarak geçirirler. Ama kediniz sizi yaladığında bu ne anlama geliyor? Bir kedinin sahibinin elini, kolunu ve hatta yanağını bir iki kez yalaması oldukça yaygındır.

Kediler için yalama çoğunlukla bir sevgi işareti ya da bir temizleme yöntemidir, çünkü kediler kendilerini (ya da yavrularını) tımarlamak için yalarlar. Bununla birlikte, kediler de çeşitli sevgi türleri göstermek için birbirlerini yalarlar. Bir kedinin yalaması, kendi bölgesini işaretlediğini veya size bir ailenin parçası olduğunuzu hatırlattığını gösterebilir. Bir kedinin aklını okuyamasanız bile, kedinizin sizden hoşlandığı için sizi yaladığından emin olabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sevgi Belirtileri

Nasıl ki siz kedinizi okşayarak ona şefkat gösteriyorsanız, kediniz de sizi yalayarak bu iyiliğinize karşılık vermeye çalışabilir. Ne de olsa, yavruyken anneleri onları yaladı, bu nedenle dil banyosu, bakımla ilgili birincil çağrışımlarından biridir. Kedi arkadaşın seni yalamayı seviyorsa, muhtemelen karşılığında biraz şefkat isteyecekleri anlamına gelir. Dürüst olmak gerekirse, bir kedi sahibi olmanın en iyi yanlarından biri de bu. O küçük yalamaları kedinizin sizi öpme şekli olarak düşünün.

Kedi Neden Sahibini Yalar
Kedi Neden Sahibini Yalar

İşaretleme Bölgesi

Kediler, bölgelerini işaretlemek için kokulu hormonlar olan feromonları kullanırlar. Yanaklarında, insanların koklayamadığı ama diğer kedilerin alabildiği feromonları salgılayan küçük bezleri vardır. Yanaklarını mobilyalara, diğer evcil hayvanlara veya bacaklarınıza sürterek feromonlarıyla bölgelerini işaretliyorlar. Bununla birlikte, kediniz, kendisinin olduğunu iddia etmenin bir yolu olarak sizi yalayabilir.

Yalama ve kafa ovma, kedilerin sizi mülklerinin bir parçası olarak sahiplenmeleri için sevecen yöntemlerdir. Kediniz sizi yaladığında veya sürttüğünde, sizin onlar için önemli olduğunuzu yeniden doğruluyor ve diğer tüm kedilerin bunu bilmesini istiyor. Bazen diğer kedilerin sizden çekindiğini fark edebilirsiniz; zaten başka bir kediye ait olduğunuzun kokusunu almaları mümkündür.

Dikkat Arıyorum

Kediniz sizi yaladığında her zaman tepki verirseniz, yalamanın dikkat çektiğini çabucak öğrenir. Daha sonra, kedinizin yemek, sevişme, oyun zamanı ve hatta kucağınızda bir kucaklama seansı istediğinde sizi yaladığını görebilirsiniz.

Ailenin Parçası

Pek çok insan, kedilerin kendilerini insan zannettikleri konusunda şaka yapar ve bazı kedilerin sahiplerine karşı davranış biçimleri göz önüne alındığında bunun nedenini anlamak kolaydır. Harika bir örnek, lezzetli bir ikramı paylaşmak için sahibinin kapısına ölü fareler veya kuşlar bırakan bir kedidir. Kedilerin, sahibine avlanmayı öğretmek amacıyla sahiplerine canlı hayvanlar sunduğu da bilinmektedir. Pek çok kedinin sahiplerini ailenin bir parçası olarak görmekle kalmayıp, aynı zamanda onları kedi olma konusunda biraz beceriksiz buldukları da açıktır. Dişi kediler özellikle bu tür ebeveynlik veya besleme davranışı sergileyeceklerdir.

Kediler sizi yaladığında bu, size kendinizi temizlemeyi öğretmeye çalıştıkları anlamına gelebilir. Bu, kedinizin kendi annesi tarafından yalanmasından kalan bir hatıradır ve gerçek bir sevgi işaretidir. Kediler ayrıca diğer ev kedilerini sakinleştirmenin bir yolu olarak yalarlar. Kediler, sahiplerinin ruh hallerine çok dikkat ederler, bu nedenle siz stresli veya hasta olduğunuzda kedinizin daha sevecen olduğunu görebilirsiniz. Kediler, gergin göründüklerinde kedinizi okşadığınız gibi, endişenizi sakinleştirmeye çalışıyorlar.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir