Yetişkin Kediler İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Günümüzde evde yaşayan kedilerin büyük bir kısmı kısırlaştırılmıştır. Kısırlaştırmanın hem erkek hem de dişi kediler üzerinde büyük faydaları vardır. Bu nedenle evde yaşayan kedilerin kısırlaştırılması tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan yetişkin kedilerin tamamının kısırlaştırıldığını söylemek de doğru bir yaklaşım olmaktan uzaktır. Kısırlaştırılmayan yetişkin kedilerin besin ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanabilmesi için yaşlarına, hareket düzeylerine ve genel sağlık durumlarına uygun formüle edilen yetişkin kedi maması çeşitleri arasından seçim yapılması gerekir.  Yetişkin kediler için yavru kedi maması seçilmesi ihtiyaç duyulandan daha yüksek oranda kalori alınması anlamına gelirken kısırlaştırılmış kedi maması tercihi ihtiyaçlarının karşılanmamasına yol açabilir. Sağlıklı bir beslenme oluşturmak için mama seçimi temel öneme sahip olsa da farklı kuralların da öneminin yadsınmaması gerekir.

Yavru Kedisi Olanlara En Iyi Mama Tavsiyeleri
Yavru Kedisi Olanlara En Iyi Mama Tavsiyeleri

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yetişkin Kedileri için Kedi Maması Tercihi Önemli

Kedilerde mama tercihi yapmak kedi sahiplerinin zorlandığı durumlardan bir tanesidir. Kısırlaştırılmamış yetişkin kedilerin ihtiyaçlarının karşılanması için formüle edilen kuru mamalar arasında tercih etmek yapılabilecek en doğru seçim olacaktır.

Kısırlaştırılmamış yetişkin kedilerin kısırlaştırılmış kedilere ya da yavru kedilere göre daha farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle kısırlaştırılmış ya da yavru kedi mamaları ile beslenmemeleri gerekmektedir. Bir kuru mama tercihi yapmak ve bu tercihe bağlı kalmak önemlidir. Yavruluk döneminde kullanılan mamanın markasından devam edilmesi genellikle mama geçişinin kolay olmasını sağlar. Kediler ve köpekler insanlardan farklı olarak sürekli aynı mamayı yemekten sıkılmaz. Hatta rutin oluşması onların daha az stresli olmalarını sağlar. Bu nedenle mümkün olduğunca kedi maması değişimi yapmamak kediler için en ideal olan seçenektir. Kuru mama daha uzun süre taze kalır ve daha dengeli bir içeriğe sahiptir. Ayrıca yaş mamaya göre maliyeti daha düşüktür. Farklı nedenlerle kedi maması değişimi yapılması gerektiği takdirde zamana yayılan bir sürecin takip edilmesi, ani değişimlerin yapılmaması gerekir.

Beslenme Saatine Uyum Sağlanmalı

Kediler alışkanlıkları olan ve alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlılık gösteren canlılardır. Rutinlerinin oluşturulması sağlıklı ve mutlu olmaları adına önemli bir gerekliliktir ve bu söylem beslenme zamanı için de geçerlidir. Yetişkin kedilerin mama düzeninin olması onların daha güvende hissetmesini sağlar. Yetişkin bir kediyi düzenli olarak beslemek bir rutinin öngörülebilirliğini sağlar. Yemekler ve gün içerisinde yapılan diğer aktiviteler kediler için günün mihenk taşıdır. Bir beslenme rutini aynı zamanda kedinin evde meydana gelen diğer değişikliklere de daha kolay uyum sağlamasını mümkün kılar. Beslenme rutini aynı zamanda yiyecek değişimi gerektiğinde de adaptasyonu kolaylaştırır. Kedinin her gün aynı saatlerde yemek yemeğe alıştığında vücudu o saatlerde yemek beklemeye şartlanır. Açlık harika bir motivasyon kaynağıdır. Açlık arttığında ve kedi mama saatinin yaklaştığını anladığında yeme motivasyonu artar. Bu da mama değişimlerinin daha kolay ve kısa sürede gerçekleşmesini sağlar.

Öğünlü Beslenme ile Sağlıkları Desteklenir

Kediler son derece basit bir mide yapısına sahiptir. Mideleri sonuna kadar mamayla dolmuş olsa bile birkaç saat içerisinde mama ince bağırsağa geçer ve mide boşalır. Bu yönüyle kedilerdeki midenin yapısı insanlardaki mide yapısına oldukça benzerdir. Yaklaşık 8 – 10 saat sonra boş mide, beyne açlık cevabını uyaran sinyaller göndermeye başlar. Kısırlaştırılmamış yetişkin kediler gün içerisinde yüksek enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle aç kalmamaları gerekmektedir. Kedilere günde en az iki öğün mama verilmesi tavsiye edilir. Günde tek öğün beslenme kediler için zararlıdır. Midenin 12 saatten uzun süre boş kalması durumunda artan asit miktarı kedinin rahatsız hissetmesine neden olur. Bunun için günlük mama miktarını günde en az iki öğün şeklinde verilmesi gerekir.

Yetişkin Kediler için Lezzetli ve Kaliteli Kedi Maması Çeşitleri

Yetişkin kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak üzere formüle edilen kedi maması çeşitleri Petlebi.com’da sizlerle buluşuyor. %100 orijinal ürün garantisi sunan Petlebi.com adresinde siz de yetişkin kedinizin günlük besin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayacak kedi mamasını keşfedebilir, daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir