Persian – İran Kedi Irkının Özellikleri Nelerdir?

İran kedi sadece Amerika’da ve dünya çapında en popüler kedilerden biri değil; aynı zamanda en kolay tanınan evcil ev kedisi türlerinden biridir. Ama bu cins sebepsiz yere sevilmez. Gerçekten de, neden bu kadar çok insanın İran kedilerine aşık olduğunu anlamak kolaydır. Sakin, sevimli tavırlarından uzun, lüks kürklerine kadar, İran kedileri herhangi bir cins kadar asil ve onurludur ve uzun zamandır kraliyet ve aristokratlar tarafından tercih edilirler.

Farsça’nın güzel paltosunu en iyi durumda tutmak, günlük dikkat gerektiren zaman alıcı bir süreçtir ve Farsça’yı oldukça bakım gerektiren bir evcil hayvan yapar. Ama aynı zamanda inanılmaz derecede sevecen ve sevgi dolular, bu da aşırı bakım ihtiyaçlarını telafi ediyor. Bir İranlı ile bağ kurduğunuzda, sonsuza kadar partneriniz olacak. Ancak bu kediler, kedilerini yanlarında götürmek isteyen aktif kişiler için değildir. Persler kanepede kıvrılmış çok daha mutlular. Aslında, onlar mükemmel tembel kucak kedileridir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

İran Kedisinin Mizaç ve Zekası

İran kedileri zeka açısından oldukça ortalamadır. Kesinlikle aptal değiller ama en parlak kedigiller de değiller. Bunlar ayrıca çok aktif kediler değildir. Persler keşfetmek, oynamak, tırmanmak ve benzeri şeyler için çok fazla zaman harcamazlar. Farsça’nız muhtemelen asla kitap raflarınızdan yukarı çıkmayacak. Günün çoğunda tembelce oturmayı tercih eden, en sevdikleri insanın kucağında bir yer bulmayı tercih eden oldukça düşük anahtarlı, düşük enerjili kedilerdir.

Persler arkadaş canlısı ve sevecen kediler olsa da, aşklarında oldukça seçicidirler. Genellikle yabancıları görmezden gelirler, yalnızca değerli gördüklerine, yani çoğunlukla sadece yakın aileye dikkat ederler. Ayrıca, Persler yüksek seslerden ve heyecan verici ortamlardan hoşlanmazlar. Yüksek sesler İran kedilerini strese sokar ve kolayca korkarak uygun bir saklanma yeri bulmaya giderler.

Iran Kedi Irkinin Ozellikleri
Iran Kedi Irkinin Ozellikleri

Bu Cins Diğer Kedilerle Anlaşır Mı?

İran kedileri genellikle diğer kedilerle ve hatta köpeklerle anlaşabilir, ancak bu tamamen diğer evcil hayvanın eğilimine bağlıdır. Diğer evcil hayvan sakinse ve Farsçanız için stres yaratmıyorsa, genellikle iyi geçinirler. Ama eğer köpeğiniz Farsça’nıza saldırırsa, o zaman açıkçası, birbirlerine pek uymayacaklar.

İran Kedisi Sahiplenirken Bilinmesi Gerekenler

Gıda ve Diyet Gereksinimleri

Persler çok düşük enerjili kediler olduklarından, birçok ırktan daha fazla kilolu olmaya eğilimlidirler. Bunu önlemek için, verdiğiniz porsiyon boyutlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Fars kedileri uzun tüylerinden dolayı olduklarından daha iri görünürler ancak çok büyük kediler olmadıkları için büyük porsiyonlar yemeleri gerekmez.

Egzersiz

İran kedileri çok fazla enerji harcamayı sevmezler. Farsçanız yoğun oyun süresi için can atmayacak, ancak yine de lazer işaretçileri veya diğer etkileşimli oyuncakları kullanarak kısa aralıklarla onlarla oynayabilirsiniz. Kedi nanesi ile doldurulmuş küçük doldurulmuş oyuncaklar her zaman Perslerin favorisidir ve bunlar genellikle Farsça’nızın aradığı tüm egzersizleri sağlayacaktır.

Eğitim

Kedilerin en zekisi olmadıkları için bir İranlıyı eğitmek biraz zor olabilir. Öğrenebilecekleri sınırlıdır, ancak temel çöp kutusu eğitimi sorun olmamalıdır. Daha ileri düzeyde eğitim çok fazla çalışma gerektirecektir. Bir İranlıyı sadece motive etmek zor olabilir, çünkü onlar enerji gerektiren herhangi bir aktiviteyi yapmaktansa boş boş oturmayı tercih ederler.

Bakım

Persler, kapsamlı bakım ihtiyaçları nedeniyle yüksek bakım gerektiren kediler olarak kabul edilir . Paltoları paslanmaya ve karışmaya meyillidir, bu nedenle günlük olarak fırçalamak için zaman ayırmanız gerekir. Paltolarının taze görünmesini sağlamak için Farsça’nızı her hafta yıkamanız gerekecek. Bunu kolaylaştırmak için, sürece alışabilmesi için Farsça’nızı genç bir kedi yavrusu olarak yıkamaya başlamalısınız.

Persler brakisefali olduklarından, gözleri yaşarmaya eğilimlidirler. Farsça’nızın yüzünü her gün yıkamazsanız ve gözyaşlarını gördüğünüzde silerseniz, kalıcı lekelenmeye neden olabilirler ve bu da Farsça’nızın görünümü üzerinde gözle görülür derecede olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bunun dışında, sadece temel diş bakımı ve tırnak kesimi sağlamanız gerekecek.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir