Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşları en popüler evcil hayvanlardan biridir çünkü arkadaş canlısıdır, uzun ömürlüdür ve küçük bir apartman dairesi için uygundur. En sık karşılaştığımız sorulardan biri, erkek ve dişi arasındaki farkı nasıl anlayacağımızdır. Ne yazık ki, ikisi arasında çok fazla fark yoktur ve eğitimsiz bir gözle farkı söylemek zor olabilir. Bu harika kuşlar hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için farkı hemen nasıl göreceğinizi gösterirken okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Erkek ve Dişi Farklılıkları

Erkekler Konuşabilir

Söz konusu kuşlar daha yaşlıysa, dişilerden erkeklere söylemenin en iyi yollarından biri, erkeklerin genellikle konuşmayı nasıl taklit edeceklerini öğrenecekleridir . Puck adında bir erkek muhabbet kuşu 1.728 kelime öğrenme rekorunu elinde tutuyor ve YouTube’da oldukça popüler olan biri de dahil olmak üzere iyi bilinen birkaç kuş daha var. Dişiler de biraz gevezelik edecek, ama çok daha az melodik ve kulağa kızgın geliyor. Muhabbet kuşunuz konuşmuyorsa, muhtemelen yumuşak melodiler söyleyecektir.

Cere’ye Bak

Cere, gaganın hemen üstünde küçük bir alandır. Erkek muhabbet kuşları genellikle dişi cereden biraz daha büyük olacak, daha küçük ve daha az renkli olacak parlak mavi veya mor renkli bir cereye sahip olacaktır. Dişi ceres tipik olarak beyaz, kahverengi, ten rengi veya açık pembedir ve daha pürüzlü bir dokuya sahip olacaktır. Tüm muhabbet kuşları ilk tüy dökümüne kadar yani yaklaşık bir yaşına kadar aynı mor cerelere sahip olacaklardır, bu nedenle o zamana kadar erkekleri dişiden ayırt edemezsiniz.

Muhabbet Kuslarinin Cinsiyeti Nasil Anlasilir
Muhabbet Kuslarinin Cinsiyeti Nasil Anlasilir

Ayaklara ve Bacaklara Bakın

Erkek muhabbet kuşunun ayakları ve bacakları, vücudundaki bir hormondan dolayı mavi olacaktır. Öte yandan, dişilerde bu hormon yoktur, bu nedenle ayakları genellikle pembe veya kahverengidir. Ne yazık ki, bunu yalnızca ikincil bir ipucu olarak kullanabilirsiniz çünkü cinsiyetten bağımsız olarak tüm yavru kuşların ayakları pembedir ve nadir de olsa erkeklerin de ayakları pembe olabilir.

Vücut Şekline Bakın

Cinsiyetlerini belirlemeye yardımcı olması için kuşlarınızın vücut şekline bakabilirsiniz. Erkek kuşlar genellikle dişilerden biraz daha büyük olacak ve genel sağlık durumu rengi önemli ölçüde etkileyebilse de genellikle daha canlı renklere sahip olacaktır. Dişiler daha düz olurken erkeğin kafası da daha yuvarlak olacaktır.

Gördüğünüz gibi, erkek ve dişi muhabbet kuşları eğitimsiz bir göze, deneyimli sahibine çok benzer görünse de, ikisi arasında birkaç fark vardır. Bir evcil hayvan mağazasına girerseniz ve kuşlar hakkında hiçbir bilginiz yoksa, cere testi kuşları hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olurken, diğer testler muhtemelen bunu destekleyecektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir