Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Erkek ve dişi köpekler söz konusu olduğunda, her sahibinin farkında olamayacağı küçük ama önemli farklılıklar vardır. Genel olarak, erkek ve dişi köpekler benzer görünürler, ancak köpeğin genel görünümüne, davranışına ve kişiliğine yakından dikkat ederseniz, onun erkek mi yoksa dişi mi olduğunu anlayan bir işaret olabilir.

Aynı köpek ırkının farklı cinsiyetleri arasında çok az fark vardır ve köpeğinizin erkek veya dişi olması sizin için önemli olmayabilir. Bununla birlikte, bazı sahipler kişisel bir nedenden dolayı belirli bir cinsiyeti diğerine tercih eder. Bu makale, köpeğinizin genel cinsiyetindeki herhangi bir önemi daha iyi anlamak için bir erkek köpeği dişi köpekten ayıran özellikler hakkında sizi bilgilendirerek farklılıkları ayırt etmenizi kolaylaştırmıştır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Erkek ve Dişi Köpekler Farkları

Sahip olduğunuz erkek ve dişi köpek arasındaki genel fark, belirli cinse bağlıdır. Örneğin, erkek Labrador köpek ırkı, tipik olarak yuvarlak bir göbeği ve daha kısa bacakları olan dişi köpekle karşılaştırıldığında daha ince ve zarif görünür. Erkek Labradorların ayrıca, karınları ve sırtları boyunca uzun tutamlar halinde oluşan dişilerden daha uzun kürkleri vardır. Karşılaştırıldığında, erkek ve dişi köpekler birbirine benzeyebilir. Köpeğinizin dişi veya erkek olabileceğinin bir başka işareti de köpeğin boyuna ve ağırlığına bakmaktır. Dişi köpekler genellikle daha küçüktür, ancak daha uzun ve ince yapılı erkeklerden biraz daha ağırdırlar.

Kopeklerin Cinsiyetini Anlama
Kopeklerin Cinsiyetini Anlama

Kişilik Karakteri

Erkek köpekler görünüşte daha uysal ve aktif bir kişiliğe sahiptir ve bu da birçok köpek sahibini kendine çeker. Doğada erkek hayvanlar ailenin koruyucusu olarak görülür ve bu rolü üstlenebilmek için zinde ve güçlü kalmalıdır. Bu, kanlarında olduğu ve erkeklerin esaret altında da bu yoldan çıkabileceği anlamına gelir. Bu sadece bir klişe haline geldi; ancak birçok veteriner ve köpek davranışçısı bunun doğru olduğunu kabul etti.

Eğitim

Artan dayanıklılık ve canlılık nedeniyle, erkek köpeklerin sahip olduğu görülüyor, bu onları eğitmeyi kolaylaştırıyor. İnce yapıları onları kadın arkadaşlarından daha hızlı yapar. Hem erkek hem de dişi köpekler son derece zeki ve eğitilmeye açık olduklarından, eğitim yeteneğinin iki cinsiyetin zekasıyla çok az ilgisi vardır.

Sağlık Hizmeti

Sağlıklı bir erkek köpek, iyi bir diyetle beslenir ve uygun şekilde bakılırsa çok az sağlık sorunu yaşamalıdır. Farklı köpek cinsiyetlerinin sağlık durumuyla ilgili bir bağlantı yoktur. Hem erkekler hem de kadınlar genetik olarak bağlantılı sağlık sorunlarına sahip olabilir veya bunları yetersiz bakım, minimum egzersiz ve yetersiz beslenme gibi çevreden edinebilir.

Üreme

Erkek köpeklerin, dişi bir köpeğin kendilerini bulmaya istekli olduğundan daha fazla, çiftleşecek bir dişi arama olasılığı daha yüksektir. Erkekler , söz konusu dişinin kızgın olup olmadığını görmek için dişinin feromonlarını koklarlar , bu da o köpekle çiftleşmeye hazır olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda erkek köpeklerin neden dişi köpeklerin anal bölgesini kokladıklarını da açıklıyor çünkü burası feromonların çoğunun salındığı yer.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir