En Uzun Yaşayan Evcil Köpekler Hangileri ve Kaç Yıl Yaşar?

En uzun ömürlü köpek ırkları söz konusu olduğunda, genellikle en uzun süre hayatta kalan en küçük ırklardır. Küçük köpekler genellikle büyük ırklardan daha uzun yaşar, 16 yıl veya daha fazlasına ulaşırken, orta veya büyük bir köpeğin ortalama ömrü 10 ila 13 yıla yakındır. Bu nedenle, bir köpekle uzun yıllar geçirmek istiyorsanız, kesinlikle dev bir cins seçmeyin. Nadiren sekiz yıldan uzun yaşarlar. Genetik, bir köpeğin ömründe de rol oynayabilir. İşte en uzun yaşadığı bilinen 10 köpek ırkı.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Chihuahua

Chihuahua, en uzun ömürlü köpek ırklarından biridir. Birçoğu 15 yıl hayatta kalır, bazıları 20 yıl kadar yaşar. Küçük köpekler bile bol miktarda egzersiz, zihinsel uyarım ve eğitim gerektirir. Genellikle sağlıklıdırlar, ancak bu cins hala kalp ve göz problemlerine yatkındır.

En Uzun Yasayan Evcil Kopekler
En Uzun Yasayan Evcil Kopekler

Dachshund

15 yaşından büyük bir dachshund ile tanışmak nadir değildir. Chanel adlı bir dachshund, yaşayan en yaşlı dachshund için Guinness Dünya Rekoru kırdı. 2009 yılında 21 yaşında öldü. Ancak daksundların yaşa bağlı sağlık sorunları, özellikle de obezite ile daha da kötüleşebilen sırt sorunları olabilir.

Kaniş

Şımarık, akıllı oyuncak fino köpeği harika bir aile hayvanı olabilir. Ancak, meşgul zihinleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi veya zihinsel uyarım miktarını hafife almayın. Oyuncak kanişlerin 18 yaşına ulaşması nadir değildir. Ancak cins, ortopedik problemlerin yanı sıra göz bozukluklarına da eğilimlidir.

Jack Russell Terrier

Jack Russell terrier, genellikle 16 yaşına kadar yaşayan başka bir küçük türdür. Guinness Dünya Rekorları’na göre, en yaşlı Jack Russell, 2014’te 20 yaşına ulaşan Willie’ydi. Jack Russell’lar çalışmak için yetiştirildi ve bu dürtü ve enerjiyi koruyorlar.

Shih Tzu

Dost canlısı ve uyarlanabilir shih tzu genellikle 15 yaşına kadar yaşar. Bu köpekler refakatçi olmak için yetiştirildi ve sadece kısa günlük yürüyüşler ve oyun süresi gerektiriyor. Uzun katları günlük fırçalamaya ihtiyaç duyar ya da düzenli kırpma gerektirir. Cins genellikle sağlıklıdır ancak ortopedik ve göz sorunlarına eğilimlidir.

Maltese

Maltese, tipik olarak 15 yaşına kadar yaşayabilen son derece sağlıklı küçük bir ırktır. Bu köpekler arkadaşlık ve sevgi ile gelişirler, ancak bu aynı zamanda uzun süre yalnız bırakılırlarsa ayrılık kaygısına eğilimli olabilecekleri anlamına gelir.

Yorkshire Terrier

Yorkshire terrier popüler ve zeki bir oyuncak cinsidir, ancak tam bir kucak köpeği değildirler. Ailelerine sadık ve sevecen olmalarına rağmen, güçlü koruma içgüdüleri ve sesli doğa dahil olmak üzere terrier özelliklerine sahiptirler. Bir Yorkie’nin 15 yıl veya daha büyük yaşaması nadir değildir.

Pomeranian

Pomeranian arkadaş canlısı olmakla bilinirler, ancak bazen biraz otoriterdirler. Bu köpekler genellikle ailelerine son derece sadıktır ve bir mini bekçi köpeği rolünü üstlenebilirler. Alçakgönüllü olmalarına rağmen, tutarlı eğitim onları 16 yaşına kadar yaşayabilen harika aile evcil hayvanlarına dönüştürebilir.

Shiba Inu

Orta boy bir cins için, shiba inu’nun uzun bir ömrü vardır, 16 yıl veya daha fazlasına ulaşır. Bu köpekler çok istekli ve mesafeli olma eğilimindedir, bu yüzden herkes için değildirler. Ama onlar temiz, sessiz ve sadık bir ırktır. Bazı köpekler alerjiye yatkın olsa da genellikle sağlıklıdırlar.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Avustralya sığır çobanı köpeği (mavi topuklu olarak da bilinir), boyutundaki diğer köpeklere kıyasla daha uzun bir ömre sahiptir. Yaşayan en yaşlı köpek, 1939’a kadar 29 yıl yaşayan Avustralyalı bir sığır köpeği Bluey’dir. Bu Avustralya cinsi genellikle 16 yaş ve üzeri olabilir. Bu köpekler, yüksek çalışma sürüşü ile mükemmeldir. Aktif evlerde, köpek sporlarına ve diğer etkinliklere katılarak gelişirler.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir