Köpeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri & Tedavisi

Köpeklerde cilt kuruluğu yaygın bir sağlık durumudur, ancak temel nedeni bilmeden tedavi etmek zordur. Köpeğinizde bu durum varsa, teşhis için veterinere götürün çünkü bu daha ciddi bir sağlık sorununun varlığına işaret edebilir. Bu cilt rahatsızlığının nedenleri ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bununla mücadele etmek için önleyici tedbirler alın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Köpeklerde Cilt Kuruluğu Ne Sebep Olur?

Köpeklerde kuru cilde neden olan birçok değişken olduğundan, altta yatan nedeni tam olarak belirlemek her zaman kolay değildir. Nedeni belirlemenin en iyi yolu veteriner hekiminizi ziyaret etmektir, böylece belirli sorunu doğru bir şekilde teşhis edebilirler. Bununla birlikte, aşağıdaki gibi yaygın suçluları bilmek de yararlıdır:

 • Alerjiler: Pire salyasına karşı alerjik bir reaksiyon olan pire alerjisi dermatiti, köpekler için en yaygın cilt alerjisidir; kızarıklıklara, kaşıntıya ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin toz, polen, soğuk hava, kuru hava veya hayvan tüyü gibi belirli çevresel unsurlara karşı da alerjisi olabilir.
 • Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları: Kuru cilt, saçkıran veya maya enfeksiyonu gibi bakteriyel veya fungal bir cilt enfeksiyonunun belirtisi olabilir.
 • Hastalıklar ve rahatsızlıklar: Kuru cilt nispeten küçük bir sorun gibi görünebilir, ancak köpeğinizin sağlığı için ciddi riskler oluşturabilecek birçok ciddi hastalığa (kanser, hipotiroidizm veya Cushing hastalığı gibi) işaret edebilir. Köpeğinizin kronik olarak kuru bir cildi varsa, bu durumları ekarte etmek için bir veterinerin uzman görüşünü almak zorunludur.
 • Aşırı banyo: Köpeğinizi ayda iki kereden fazla yıkamak, cildinin nem seviyesini düzeltmesini engelleyerek kaşıntılı ve kuru hale gelmesine neden olur. Ayrıca, köpek şampuanı olmayan bir şampuan kullanmak köpeğinizin cilt sağlığına zarar verebilir. Bir köpeğe nasıl banyo yaptıracağınızı öğrenin.
 • Parazit istilaları: Bit, Sarcoptes scabiei akarları (uyuzdan sorumlu akar) veya Cheyletiella akarları (Cheyletiellosis’ten sorumlu akar) gibi bazı yaygın köpek parazitleri kuru, kaşıntılı ve pul pul bir cilde neden olabilir.
 • Kötü beslenme: Köpeğinizin beslenmesi cilt sağlığı üzerinde hayati bir rol oynar, bu nedenle onu yağ asitleri ve yeterli miktarda protein ve beslenmesi için gerekli vitaminleri içeren kaliteli mamalarla beslemek zorunludur. Veterineriniz, mevcut evcil hayvan maması markanızın belirli köpek ırkınız için uygun besin değerine sahip olup olmadığını size söyleyebilir.
Kopeklerde Cilt Kurulugu Nedenleri
Kopeklerde Cilt Kurulugu Nedenleri

Köpeklerde Cilt Kuruluğu Belirtileri

Bunlar köpeklerde cilt kuruluğunun en yaygın belirtileridir. Köpeğiniz bu belirtilerden yalnızca birini gösterse bile yine de kuru bir cilde sahip olabileceğini unutmayın.

 • Kabuklanma: Yüzeyde kabuklanan kurumuş deri, bir deri enfeksiyonuna veya parazit istilasına işaret ediyor olabilir.
 • Kepeklenme: İnsanlara benzer şekilde, kepek ve pul pul deri, köpeğinizin deri hücreleri olağanüstü hızlı bir şekilde dökülerek nem kaybettiğinde ortaya çıkar.
 • Tüy dökülmesi: Köpeğiniz kuru derisini saç köklerine zarar verecek kadar çok kaşır veya yalarsa saç dökülmesi meydana gelebilir.
 • Kaşıntı: Kaşıntılı cilt belirtileri arasında sık sık kaşıma, yalama, sürtünme veya ısırma yer alır.
 • Koku: Anormal kokulu bir cilt maya enfeksiyonuna işaret edebilir.
 • Kızarıklık: Kırmızı cilt lekeleri altta iltihap olduğunu gösterir.
 • Kabuklar: Deri enfeksiyonları veya aşırı kaşıma nedeniyle kabuklar oluşabilir.

Köpeklerde Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Doğru tedavi için veterineriniz öncelikle köpeğinizin cilt rahatsızlığının altında yatan nedeni belirlemelidir. Veterineriniz durumu teşhis ettikten sonra, birkaç potansiyel çözüm önerebilir. Tedavi seçenekleri arasında reçeteli ilaçlar, ilaçlı şampuanlar, belirli bir alerjenden kaçınmak veya kuru havalarda nemlendirici kullanmak yer alır.

Köpeğinizin kaşıntılı cildinin nedenini zaten biliyor olsanız bile, evde bir çare denemeden veya kuru cilt için reçetesiz bir tedavi kullanmadan önce her zaman veterinerinize danışın.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir