Kedilerin Ağzı Neden Kokar

Kedilerde ağız kokusu, periodontal hastalık, böbrek hastalığı, diyabet, ağız travması ve hatta cilt hastalıkları dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Ağız kokusunun tıbbi bir durum olmadığını unutmayın; genellikle altta yatan bir hastalığın belirtisidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kedilerde Ağız Kokusunun Nedenleri

Kedilerde ağız kokusu bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterebilir. Ayrıca, diş eti hastalığının, böbrek problemlerinin, karaciğer hastalığının, diyabetin ve daha fazlasının bir belirtisi olabilir. İyi bir ağız hijyeni uygulayarak ve sağlıklı olduklarından emin olmak için kedinizi yıllık kontroller için veterinere götürerek kedilerde ağız kokusunu önleyebilirsiniz.  İşte kedilerde ağız kokusunun olası nedenlerine genel bir bakış.

Periodontal Hastalıklar

Diş eti iltihabı, periodontitis ve kedilerde diş rezorpsiyonu dahil olmak üzere üç yaygın periodontal hastalık vardır. Periodontal hastalık, kedilerde ağız kokusunun en yaygın nedenidir. Bu, plak birikiminden kaynaklanan bir diş ve diş eti hastalığıdır. Plak, diş eti dokusunu tahriş edebilen ve diş etlerinde ve kemiklerde enfeksiyonlara yol açabilen bakterilerden oluşur.

Periodontal hastalıklar iyi ağız hijyeni ile önlenebilir. Kedinizin periodontal hastalık ve ağız kokusu riskini en aza indirmek istiyorsanız, dişlerini her gün fırçalayarak dişlerine ve diş etlerine özen göstermeniz iyi bir fikirdir. Dişlerini fırçalamaya çalıştığınızda kediler alıngan olabileceğinden, bu süreci kolaylaştırmanın çeşitli yolları vardır. İster inanın ister inanmayın, kedinizi dişlerini fırçalamanıza izin verecek şekilde eğitmek için ödüle dayalı eğitimi kullanabilirsiniz.

Kedinizin dişlerini fırçalamak için özellikle kediler için tasarlanmış bir diş fırçası ve diş macunu kullanın. Ek olarak, kedinize diş ve diş etlerinden plak çıkarmak için diş ödülleri ve fonksiyonel oyuncaklar verebilirsiniz. Ayrıca kuru kuru mama, bir kedinin dişlerinden plak ve tartarı çıkarmakta daha iyi olabilir çünkü daha zordur ve plağı çıkarmak için dişlerin kenarlarını kazıyabilir. Periodontal hastalıklar kediler için ağrılı olabilir ve diş çürümesine neden olabilir, bu da yemek yemeyi veya içmeyi zorlaştırabilir. Kedinizin salyası akıyorsa, bu aynı zamanda ağız ağrısı yaşadıklarını da gösterebilir.

Kedilerin Agzi Neden Kokar
Kedilerin Agzi Neden Kokar

Böbrek Sorunları

Böbrek hastalığı gibi böbrek sorunları, kedinizin nefesinin çamaşır suyu veya amonyak gibi kokmasına neden olabilir. Böbrek hastalığı kedilerde oldukça yaygındır ve kedinizin kanında atık birikmesine neden olabilir. Bu atık ürünler, kedinizin nefesinin idrar gibi kokmasına neden olabilir. Böbrek hastalığının belirtileri, daha fazla su içmeyi ve sık idrara çıkmayı içerir. Böbrek hastalığı tedavi edilemez, ancak yönetilebilir.

Karaciğer Hastalığı

Karaciğer hastalığı, kedinizin nefesinin amonyak gibi kokmasına neden olabilecek başka bir tıbbi durumdur. Kedinizin karaciğeri birçok vücut işlevinden sorumludur, bu nedenle karaciğer hastalığı olan bir kedi uyuşukluk, kilo kaybı, halsizlik ve gözlerde, deride ve diş etlerinde sararma yaşayabilir.

Diyabet

Kediniz fazla kiloluysa veya yakın zamanda diyabet teşhisi konduysa, nefesi kötü olabilir. Ağız kokusu kedilerde diyabetin yaygın bir belirtisi olmasa da metabolik bir sorunu işaret edebilir. Kedinizin vücudu kan şekerini düzgün bir şekilde düzenleyemediği için, kedinizin nefeste meyvemsi kokmasına neden olan potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan ketoasidoz yaşadığı anlamına gelebilir. Bu koku ketoasidozu gösterebileceğinden, kokuyu alırsanız kedinizi hemen veterinere götürmeniz önemlidir.

Diyabetin en yaygın belirtilerinden biri artan su tüketimi ve idrara çıkmadır. Kedilerde diyabeti önlemek için, kedinizi diyabete katkıda bulunabilecek kilo almamasını sağlamak için nasıl besleyeceğinizi öğrenin.

Oral Travma

Oral travma, kedilerde ağız kokusunun başka bir yaygın nedenidir. Oral travma periodontal hastalık ile aynı şey değildir; bunun yerine, kedinizin dişlerinde veya diş etlerinde eski mama veya oyuncak ipi gibi bir şey sıkışmış olabileceği anlamına gelir.

Kedinizin ağzına giren herhangi bir şey dişlerinin arasına veya diş etlerinin altına sıkışarak enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durumda, kokan nefeslerinin nedeni, evcil hayvanınızın ağzında oluşan enfeksiyon olacaktır. Oral travmayı önlemek için, kedinizin ağzına yalnızca ödül mamaları, mamalar ve güvenli oyuncaklar koyduğundan emin olun.  Ne yazık ki pika, kedinizin gıda dışı maddeleri yemesine neden olabilir. Kedilerde pika nispeten yaygındır, bu nedenle evcil hayvanınızın ağzına enfeksiyona neden olabilecek tehlikeli, gıda dışı maddeler koymadığından emin olmak için izlenmesi önemlidir.

Cilt Hastalığı

Pyoderma, genellikle alerjiler, akarlar veya pireler dahil olmak üzere altta yatan bir durum tarafından tetiklenen bir cilt durumudur. Bununla birlikte, özellikle kedinizin ağzı gibi sıcak, nemli bölgelerde kötü bakım alışkanlıkları da piyodermayı tetikleyebilir.

Bu nedenle, kedinizin nefesi kokuyorsa, sorun ağzının içi olmayabilir. Bunun yerine, sorun dudaklarının etrafındaki kıvrımlar ve yüz derisi olabilir. Bunun nedeni, bakterilerin kedinizin deri kıvrımlarında sıkışabilmesidir. Bir veteriner, semptomlarına dayanarak bir kediye piyoderma teşhisi koyacaktır. Ayrıca pireler veya akarlar gibi altta yatan nedenleri de belirleyeceklerdir. Piyoderma antibiyotikler ve uygun bakımla tedavi edilebilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir