Kedi Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tıpkı insanların tırnaklarını kesmesi veya törpülemesi gibi, kedinizin tırnaklarını da kesilmiş ve düzenli tutmanız önemlidir. Bunu yapmak, sizi (veya mobilyalarınızı!) çizmelerini önlemeye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda kedinizin sağlığı için de önemlidir. Ayrıca, düzenli olarak kedi tırnağı kesmek, kedinizin yasa dışı bırakılmasına karşı güvenli ve etkili bir alternatiftir; bu, enfeksiyon ve sinir travmasından davranışsal sorunlara ve kronik ağrıya kadar her şeye yol açabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kedi Tırnakları Nasıl Kesilir: Adım Adım

Başlamaya hazır mısın? Buradaki sır acele etmemek, kedi önceki adımda rahat olana kadar bir sonraki adıma atlamayın;

 1. Kediniz pozisyonunu aldıktan sonra, onları makasların etrafında rahat ettirin. Kedinin makaslara karşı duyarsızlığını giderin, görmesine ve koklamasına izin verin. Kedinin vücuduna makasla dokunun ve sakin davranışı için bir ödül verin.
 2. Kedinizi patisine dokunmanıza ve tırnağı ortaya çıkarmak için baskı uygulamanıza alıştırın. Bu fırsatı çivinin ucunu bulmak için de kullanabilirsiniz (bunun neden önemli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin). Kedi sakin kalırsa ve pençesini açığa çıkarmanıza izin verirse, bir ödül sunun ve seansı durdurun.
 3. Kediniz mutlu olmaya devam ederse, makası tırnağa yaklaştırın ve başka bir ödül verin. Ayakları ve açıkta kalan pençeyi değiştirerek 1. ve 2. adımları rastgele zamanlarda tekrarlayın. Amacınız, kedinin sakin kalması ve dokunmanıza, pençesini açığa çıkarmasına ve makası yaklaştırmanıza izin vermesidir. Sınırlarının ötesine geçmeyin.
 4. Her şey hazır mı? Kesme zamanı. Kedi kendine güvendiğinde, bir tırnağını kesin. Kediniz daha az baskı hissedeceğinden, bir yandan diğer yana değil, yukarıdan aşağıya tek bir yumuşak hareketle kırpın. Bir ödülle ödüllendirmeyi unutmayın.
 5. Kedinin kendinden emin olduğunu düşünüyorsanız, bir seansta iki pençe yapmayı deneyin ve yavaş yavaş yukarı çıkın. Zamanla, kedi tüm pençelerinin tek seansta kesilmesine izin verecek ancak o noktaya kadar, yavaş giderek ilgili herkes için deneyimi olumlu tutun.
Kedi Tirnaklari Kesmek
Kedi Tirnaklari Kesmek

Ek ipuçları

Rahat ol. Kediniz için en rahat pozisyonu seçin – bu, kucağınızda veya en sevdikleri uyuklama tüneğinde uzanıyor olabilir. Bazı kediler, yerlerinde kalmaları için bir havluya hafifçe sarılmaktan hoşlanırlar.

 • Az ama öz. Asla çok kısa kesmeyin. Uçtan yalnızca birkaç milimetre kesin.
 • Ortak ol. Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin kediyi sakinleştirmesi yardımcı olabilir.
 • Beklemede ikramlar var. Hepimiz ödül almayı severiz ve kediler de farklı değildir. Kedinizi süreçten uzaklaştırmak için favori ödül mamalarını veya oyuncaklarını kullanın. Dikkatini dağıtmaya değer bir şekilde kaç kediye rüşvet verilebileceğine şaşıracaksın!.
 • Gözden ırak akıldan ırak demek değildir. Kedinizin uzun tüyleri varsa, başparmağınızı veya parmağınızı hafifçe kullanarak onu aradan çekin ve kesme sırasında geri tutun.
 • Sakin bir yer bulun. Kedinizin dikkati yüksek seslerle veya çok sayıda hareketle çevriliyse kolayca dağılır veya ürkütülür; bu nedenle TV’yi kapatın veya çocuklardan başka bir odaya geçmelerini isteyin.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir