Kediler Neden Kusar? Kusan Kediye Çözüm Önerileri

Kediler öğürmeye başladığında, aklınızdan geçen ilk düşünce, “Ah hayır, şimdi neye bulaştılar?” Kedinizin kusmasının birçok nedeni vardır, bunlardan bazıları diğerlerinden daha ciddidir. Yeni bir evcil hayvan ebeveyni olarak, kedinizin neden kustuğunu ve bir kusmuk veterineri ziyaret etmeyi ne zaman gerektirdiğini bilmek önemlidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tüy Topu: Kedi Kusmasının Yaygın Bir Nedeni

Tecrübeli bir kedi ebeveyni olarak bile, kedi kusmasının arkasındaki nedenleri anlamak önemlidir. Kediler yaşlandıkça vücutları değişir ve kusma bir şeylerin anormal olduğunu gösterebilir.

Kedi kusması, bir ev bitkisinin bir parçasını yemekten veya bir oyuncağı yutmaktan kaynaklansa da, kedinizin tımarhaneden saç yutması nedeniyle midesi bozulabilir. Bu genellikle bir tüy yumağı olarak yeniden ortaya çıkar.

Bir kedinin ara sıra tüy yumağı kusması normal olsa da, endişelenmeniz gereken zamanlar olabilir. Tüy yumağı, kedinizin geçmesi için ağrılı, sık veya zor olmamalıdır. Tedavi edilmeyen tüy yumakları diğer yöne de gidebilir ve aşırı durumlarda ağrılı bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir, bu nedenle kedinizin normal rutinini takip edin ve eğer daha önce geçmediyse kabızlık, uyuşukluk ve iştahsızlık belirtilerine dikkat edin. Kedinizin sürekli bir tüy yumağı sorunu varsa, tüy yumağı için formüle edilmiş bir kedi mamasına bakmak isteyebilirsiniz.

Kediler Neden Kusar
Kediler Neden Kusar

Kedi Kusmasının Diğer Nedenleri

Kediniz kusuyor, ancak düzenli aktivitelerine devam ediyorsa, yemeye devam ediyorsa ve sağlıklı görünüyorsa, endişelenecek pek bir şeyiniz olmayabilir. Örneğin, bazen kediler yemekten kısa bir süre sonra sindirilmemiş yiyecekleri kusarlar. Bu, evcil hayvanınız yemeği çok hızlı yediğinde olabilir. Bu durumlarda, kedinizi daha küçük, daha sık öğünlerle beslemeniz gerekebilir. 

Ancak bazı durumlarda sık veya aşırı kusma ciddi bir durumun sonucu olabilir. Böbrek ve karaciğer hastalığı gibi bir dizi farklı hastalık kusmaya neden olabilir. Gıda alerjileri, bağırsak parazitleri ve enfeksiyonlar da kusmaya neden olabilir. Nedeni belirlemeye ve kedinize yardımcı olacak en iyi çözümü bulmaya yardımcı olması için test yapılması gerekir.

Kedi Kusmasını Önlemenin Yolları

Tüm evcil hayvan ebeveynleri kusmayı ortadan kaldırmanın sırrını bilmek istemez mi? Ya da kedinizi yatağınızda veya halınızda yapmaması için eğitmenin bir yolu mu? Maalesef sihirli bir kelime yok. Ancak temizliğinizi ve kedinizin rahatsızlığını hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Kediniz tüy yumağı kusuyorsa, kedinizi düzenli olarak fırçaladığınızdan, aktif tuttuğunuzdan ve tüy yumağı olan kedilere yardımcı olmak için tasarlanmış dengeli bir mama ile beslediğinizden emin olun.

Kedinizin midesini mutlu etmeye yardımcı olmak için, ona veterineriniz tarafından önerilen türde ve miktarda mama verin ve her zaman temiz, tatlı su bulundurun. Kediniz çok hızlı yerse, onları yavaşlatmak için bir bulmaca besleyici veya büyük, gevrek parçalara sahip kuru bir mama deneyebilirsiniz. Veteriner hekiminiz ilaçlar veya tedavi edici yiyecekler öneriyorsa, kedinizin sağlıklı kalması için talimatlarına uymanız önemli olacaktır. Kedinizin veterineri düzenli olarak gördüğünden emin olun ve endişelerinizi tartışın.

Pislikleri ve vücut sıvılarını temizlemek, tüm evcil hayvan ebeveynlerinin bir noktada deneyimleyeceği bir şey olsa da, bu ipuçlarını takip etmek ve ne zaman bir profesyonelden yardım arayacağınızı bilmek, umarız bu deneyimleri çok az yapabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir