British Shorthair Kedisi Bakımı

British Shorthair, rahat bir kişiliğe sahip sağlam ve kaslıdır. İngiliz mirasına yakışır şekilde, biraz çekingendir, ancak birini tanıdığında oldukça şefkatlidir. Kısa, yoğun tüyleri pek çok desen ve renklere sahiptir ve ölü tüyleri gidermek için haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır.

British Shorthair Kedisi Bakimi
British Shorthair Kedisi Bakimi

British Shorthair yuvarlak bir kafası, yuvarlak gözleri ve yuvarlak pençeleri vardır. Kuyruğunun bile yuvarlak bir ucu vardır. Bir zamanlar sadece bu renkte geldiği için İngiliz Mavisi olarak biliniyordu, ancak bu günlerde kısa, pelüş tüyleri birçok farklı renk ve desende geliyor. British Longhair olarak adlandırılan uzun tüylü bir çeşit de vardır. Tüyleri dışında British Longhair, British Shorthair ile aynıdır.

Bu kediler onurlu, zeki ve sevecen arkadaşlardır. Genelde bir kucak kedisi değildir, ancak kanepede veya en azından yakınınızda yanınızda olmak isteyecektir. Dişiler daha ciddi bir tavır sergileme eğilimindeyken, erkekler daha şanslıdır. Bu rahat kediler, köpeklerle iyi anlaşabilirler ve çocukların yanında sakindirler. Çocuklara onlara saygılı davranmayı öğretmek önemlidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

British Shorthair Mizaç ve Kişilik

Bu gülümseyen kediler ilgiden hoşlanırlar, normalde sessizdirler, ancak ara sıra sevecen, ağırbaşlı arkadaşınıza dönüşmeden önce çılgın aktivite patlamaları yaşarlar. Çocuklarla ve kedi dostu köpeklerle anlaşırlar. British Shorthair rahat bir kişiliği olabilir ama çok akıllıdır. Beynine meydan okuyun ve ona hileler öğreterek ve onları nasıl kullanacağını öğrendiğinde onu kuru mama veya şekerlemelerle ödüllendirecek yapboz oyuncakları sağlayarak hayata ilgi duymasını sağlayın.

British Shorthair Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

British Shorthair genel olarak sağlıklıdır, ancak hipertrofik kardiyomiyopatiye (HCM) ve kalıtsal bir kanama bozukluğu olan hemofili B’ye eğilimlidir. Yetiştiricilerin hemofili B taşıyıcılarını veya etkilenen kedileri tanımlamasına olanak tanıyan bir DNA testi geliştirilmiştir.

Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM), kedilerde en yaygın kalp hastalığı şeklidir. Kalp kasının kalınlaşmasına (hipertrofi) neden olur. Bir ekokardiyogram, bir kedinin HCM’ye sahip olup olmadığını doğrulayabilir. HCM’siz hatlara sahip olduğunu iddia eden yetiştiricilerden kaçının. Hiç kimse kedilerinin HCM geliştirmeyeceğini garanti edemez. Yetiştirilecek British Shorthair’ler HCM için taranmalı ve HCM ile tanımlanan kediler üreme programlarından çıkarılması gerekir. Ebeveynleri bu hastalık için test edilmeyen bir yavru kedi satın almaması gerekir. Yazılı sağlık garantisi vermeyen yetiştiriciden asla satın almayın.

Evinize yeni bir kedi yavrusu aldıktan sonra, en yaygın sağlık sorunlarından biri olan obeziteden korumayı unutmayın. British Shorthair uygun ağırlıkta tutulması, onun genel sağlığını korumanın en kolay yollarından biridir. British Shorthair hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz https://petmundo.com.tr/british-shorthair-kedilerin-ozellikleri-ve-bakimi/ linkine göz atabilirsiniz.

British Shorthair kediniz varsa mutlaka periyodik olarak kontrollerini yaptırmanız gerekir. Petmundo veteriner sizlere bu konuda yardımcı olabilir. Beylikdüzü veteriner tüm hayvanların kontrollerini veya bir sorunu varsa çözmektedir. Açık veteriner arıyorsanız hemen Petmundo veterineri ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir