Kediler Ne Kadar Yaşar?

Bir kedi arkadaşınız varsa veya bir tane almayı düşünüyorsanız, kediler ne kadar yaşadığını merak ediyor olabilirsiniz. Evcilleştirilmiş kediler uzun ömürlü olabilirler ancak yaşam süreleri birçok farklı faktöre bağlıdır. Örneğin, bir kedinin cinsi ve içeride mi yoksa dışarıda mı oldukları bir kedinin yaşam beklentisini etkileyebilir. Aynı zamanda yaşam tarzlarından, ne yediklerinden ve ne kadar egzersiz yaptıklarından da etkilenir.

Veterinerlik tıbbı ve bilimindeki devam eden ilerlemeler sayesinde, kedilerin yaşam beklentisi arttı ve böylece kedilerimiz umarım daha uzun süre sağlıklı ve mutlu kalabilirler. İç ve dış mekan kedilerinin ne kadar yaşayabileceğini, belirli ırkların ne kadar yaşayabileceğini ve kedinizin yaşam beklentisini nasıl koruyacağınızı veya artıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kediler Ne Kadar Yaşar?

Ortalama olarak, evcil kedilerimiz on ila on beş yıl yaşar. Bu, kediden insana yıl hesaplayıcımızı kullanarak, insan yılında 56 ila 76’ya eşdeğerdir! Ancak elbette, bu kedi yaşam beklentisi, aşağıda detaylandırdığımız birkaç faktöre bağlıdır.

Açık Hava Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Dış mekan kedileri her şeyi keşfetmeyi ve içine girmeyi sever. Ne yazık ki, bu risklerle birlikte geliyor. Çoğu zaman denetimsiz olan açık hava kedilerinin yaşam beklentisi yedi yıldır.

Dışarıdaki kedilerin çalınması, kaybolması, yememeleri gereken bir şeyi (zehirli bitkiler gibi) yemesi ve diğer kedilerle kavga etmesi daha olasıdır. Bahsetmemek gerekirse, açık hava kedisi olmak, arabaların büyük bir risk olduğu anlamına gelir. Bu riskleri azaltmak için maceraperest kedinizi hava karardıktan sonra olduğu gibi daha yüksek risk zamanlarında iç mekanlarda tutmaya çalışın.

Kediler Ne Kadar Yasamaktadir
Kediler Ne Kadar Yasamaktadir

Kediler Evde Ne Kadar Yaşar?

Ev kedileri hayatlarının çoğunu evlerimizde geçirirler. Kapalı bir yaşam tarzı bazı kedilere uygun olabilir ve onların sıcak, rahat ve güvenli olduklarını bilmek sahipleri için güven verici olabilir. Ev kedileri, dışarıdaki arkadaşlarına göre daha az tehlikeyle karşılaşırlar, uğraşacak arabaları yoktur, savaşacakları alanlar yoktur ve diğer riskler de daha azdır. Bu nedenle içeride tutulan kedilerin daha uzun yaşadığı düşünülmektedir. Peki, ortalama olarak, kediler evde ne kadar yaşar? Tahminler değişebilir, ancak birçok veteriner ev kedilerinin 10 ila 15 yıllık bir yaşam beklentisine sahip olduğunu söylüyor.

Kedinizin Yaşam Beklentisini Nasıl Artırabilirsiniz?

Artık kedilerin ne kadar yaşadığını bildiğimize göre, muhtemelen Dünya’da bizimle geçirdikleri zamanı artırmanın bir yolu olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Tabii ki tüylü dostlarımızın mümkün olduğu kadar uzun yaşamasını istiyoruz. Doğru sevgi ve özenle, kedinizin hayatını dolu dolu yaşama şansını artırabilirsiniz. Kedinizin yaşam beklentisini korumaya veya artırmaya yardımcı olmanın bazı yolları şunlardır:

 • Aşılar– kedinizi hastalıklardan korumak hastalıkları önleyebilir
 • Veteriner kontrolleri – hepimizin sık sık kontrole ihtiyacı vardır ve aynı şey kediniz için de geçerlidir
 • Sağlıklı beslenme – dengeli beslenme, kedinizi zinde ve sağlıklı tutar
 • Geceleri onları içeride sıcak ve güvende tutmak
 • Mikroçipleme – kedinizin kaybolması durumunda, onları mikroçiplemek, yeniden bir araya gelme şansınızı artırır
 • Egzersiz yapmak- onları zinde ve sağlıklı tutmak son derece faydalıdır
 • Zihinsel uyarım – kedinizin zihinsel olarak keskin olduğundan emin olmak, özellikle yaşlandıkça önemlidir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir