Kedi Piresi Eve Yayılıp İnsana Geçebilir Mi?

Kedi pireleri hayvan ev sahibinden çıkarılırsa veya bu ev sahibi yetersiz bir besin kaynağı olduğunu kanıtlarsa, kedi pireleri genellikle insanları alt bacaklarından ısırarak yuvarlak, kırmızı lekeler bırakır. Bugün, çoğu kedi pire ısırığı insanlarda hafif kaşıntı ve rahatsızlık ile sonuçlanmaktadır.

Bir pire ısırığı aldıktan sonra, mümkünse etkilenen bölgeyi kaşımaktan kaçının. Kaşıntıyı gidermek için kişinin bu ürünlere karşı cilt hassasiyetine göre losyonlar ve anestezik kremler kullanılabilir. Buz paketleri, kedi pire ısırığının neden olduğu şişliği azaltır. Enfeksiyon riskini azaltmak için kedi pire ısırıklarını antiseptik sabunla yıkayın. Tıbbi durumlarına göre antihistaminikler de verilebilir.

Bazı kişiler, bir kedi piresi tarafından ısırıldığında alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Alerji belirtileri aşırı kaşıntı ve ikincil enfeksiyonları içerir. Alerjik reaksiyonlar yaşayan kişiler, tedavinin etkili olduğu kanıtlanana kadar enfekte alanlardan ve evcil hayvanlardan uzak durmalıdır. Herhangi bir tıbbi sorunuz varsa, bir doktorla iletişime geçilmelidir. Bir kedi pire ısırığının enfekte olduğundan şüpheleniyorsanız, bir tıp uzmanına da danışılmalıdır.

Kedi Piresi Insana Gecebilir Mi
Kedi Piresi Insana Gecebilir Mi

Pireler Köpeklerde, Kedilerde ve İnsanlarda Nasıl Farklıdır?

Pireler insanları ısırsalar da, insan kanında gelişemezler ve bu nedenle, tercih ettikleri tüylü kurbanları gibi insan konakçıları istila etmez veya üzerinde uzun süre kalmazlar. Pirelerin bulunduğu konum konaklar arasında değişiklik gösterebilir. Kedi pireleri, kedilerin baş ve boyun bölgesini istila etme eğilimindeyken, daha çok köpeklerin arka kısımlarında bulunurlar. İnsanlar genellikle alt bacaklarından ısırılır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir