Kedi Doğumu Belirtileri ve Süreçleri

Hamile bir kediniz varsa (kraliçe) ve yavrularını doğurmaya hazır görünüyorsa (kraliçe), muhtemelen onu cesaretlendirmekten başka bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Hatta bir sabah uyandığınızda kedinizin gece doğum yaptığını ve yavrularını rahatça emzirdiğini keşfedebilirsiniz. Doğanın kendi başının çaresine bakmanın bir yolu olsa da, kediniz doğum yaparken olası sorunları nasıl tespit edeceğinizi ve yardım etmek için ne yapmanız gerekebileceğini bilmelisiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yaklaşan Doğum Belirtileri

Bir kedi hamileliğinin süresi kabaca 65 gündür, beş gün verin veya alın. Kedinizin ne kadar uzakta olduğundan emin değilseniz, doğumun yaklaştığını gösteren işaretleri gözden geçirin.

  • Yuvalama: Doğumdan bir veya iki gün önce, kediniz yavrularını doğurmak için sessiz ve güvenli bir yer arayacaktır. Kendisi için yaptığınız bir yeri seçebilir veya bir dolabın arkasında veya bir yatağın altında saklanmak isteyebilir.
  • Davranış Değişiklikleri: Kedinizin huzursuz bir şekilde volta atmaya, nefes nefese kalmaya, aşırı tımarlamaya (özellikle üreme organları bölgesinde) ve aşırı ses çıkarmaya başladığını fark edebilirsiniz. Yemek yemeyi de bırakacak.
  • Doğumdaki Fiziksel Değişiklikler:  Kedinizin rektal vücut ısısı 99 Fahrenheit derecenin altına düşebilir ve kusabilir. Doğumdan birkaç gün önce karın “düştüğünü” görebilirsiniz ve kedinin meme uçları büyüyebilir, koyulaşabilir veya pembeleşebilir.
  • Aktif Doğum Belirtileri: Kasılmalar (yavru kediyi doğum kanalından aşağıya doğru hareket ettiren rahim hareketleri) kedinizin acıyla yaltaklanmasına neden olabilir. Ayrıca kan veya başka sıvıların aktığını da görebilirsiniz.
Kedi Dogumu Surecleri
Kedi Dogumu Surecleri

Yavru Kedi Doğum Süreci

Doğum sürecinin tetikleyicisi bilinmemektedir, ancak rahmin boyutu ve ağırlığı, fetüslerin boyutu ve ağırlığı ve fetüslerin ve kraliçenin hormonal dengeleri gibi faktörler vardır. Doğum sürecinde, ritmik uterus kasılmaları yavaş yavaş artarak fetüsü uterustan dışarı ve doğum kanalına iter.

Bir yavru kedinin doğumu 5 ila 30 dakika arasında sürebilir. Yavru kediler, kraliçenin çıkaracağı amniyotik keselerinin içinde doğarlar. Anne kedi, yavru kedileri kaba diliyle yıkayarak nefes almalarını sağlayacaktır. Ayrıca göbek bağını yavru kedinin vücudundan yaklaşık bir inç uzakta çiğneyerek kesecektir. Ayrıca plasentayı da yiyebilir. 2 Yavru kedi hemen bir meme ucuna doğru yönelecek, mandalı takacak ve emzirecektir.

Anne kedi yavru kediyi görmezden geliyorsa ve yavru hala kesesindeyse, zar kesesini dikkatlice kesmeniz veya yırtmanız ve sert, kuru bir havluyla burnunu ve ağzını hafifçe ovuşturarak yavru kedinin nefes almasını sağlamanız gerekecektir. Anne kedi göbek kordonunu ısırmakta güçlük çekiyorsa, diş ipini göbek kordonunun etrafına yavru kedinin vücudundan 1 inç uzakta sıkıca düğümleyin ve göbek kordonunu bağın anne tarafından kesin.

Her yavru kedi ile birlikte bir plasenta çıkmazsa, doğumdan sonraki 24 saat içinde dışarı atıldığından emin olun. Her yavru kedi bir plasentaya sahip olmalıdır. Plasentaları saymak iyi bir fikirdir. Plasenta kedide kalırsa, bir veteriner görmeniz gerekecektir. Doğumlar arasında yaklaşık 30 ila 60 dakika geçebilir, ancak daha uzun süreler nadir değildir. 3 4-6 saatten fazla bir gecikme olursa ve kalan yavru kedi olduğundan eminseniz, kraliçenin bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerekir. Doğum sorunsuz geçmiş olsun ya da olmasın, anne kedi ve yavruları doğumdan sonraki 24 saat içinde veteriner hekiminiz tarafından muayene edilmelidir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir