Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Nelerdir?

Evcil hayvan sahibi olmak eğlenceli, tatmin edici ve düpedüz dağınık olabilir. Ve kediler genellikle köpek muadillerine göre çok daha az bakım gerektirirken, kürkle kaplı giysiler ve döşeme genellikle anlaşmanın bir parçasıdır. Kedi sahipliğinin bu “avantajından” tamamen kaçınmak neredeyse imkansız olsa da, daha az tüy dökmeyen veya daha az tüy dökmeyen ve onların tüylerini daha az kaybederek kendi tüylerinizi yolmaktan sizi alıkoyabilecek bazı kedi ırkları vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Siyam

Bir Siyam, dikkatli olmazsanız ruhunuzu delip geçebilecek parlak mavi gözleri olan orta boy bir cinstir. Bu akıllı kediler oynamayı sever, insanlardan ve diğer evcil hayvanlardan çok fazla ilgi ister ve seslerini duyurmaları ile tanınırlar. Neyse ki, Siyam kedileri bakım söz konusu olduğunda daha az bakım gerektirir ve kısa tüyleri kesinlikle tüy dökme ölçeğinin alt ucundadır.

Sphynx

Sphynx, kedi tüyü ile uğraşmak istemeyen müstakbel sahipler için kesinlikle harika bir aday olan tüysüz bir kedi ırkıdır. Ancak bu, bakım yapmaktan tamamen kurtulduğunuz anlamına gelmez: Fazla yağdan kurtulmak için birkaç haftada bir yıkanmaları gerekir. Görkemli görünümleri, Sphynx’in tipik olarak insanlara ve diğer evcil hayvanlara tapan sosyal, sevgi dolu bir kucak kedisi olduğu gerçeğini yalanlıyor.

Abyssinian

Köpek benzeri bir mizaca sahip bir kedi istiyorsanız, muhteşem görünümlü Abyssinian düşünmeye değer. Meraklıdırlar, oyuncudurlar ve insanlarının ilgisini severler. Kısa, kalın tüyleri biraz dökülse de, oldukça azdır ve bakım için çok az ihtiyaç duyarlar.

Tuy Dokmeyen Kedi Cinsleri
Tuy Dokmeyen Kedi Cinsleri

Cornish Rex

Bir Sphynx’in tüyleri çıkmaya başladıysa, Cornish Rex’e benzeyebilir. İnce ve atletik, iri gözleri ve daha büyük kulakları olan Cornish Rex, tüm dikkatleri üzerinize çekecek kısa tüylü kediler arasındadır. Neyse ki kısa, ipeksi, dalgalı kürkü çok az tüy döküyor ve neredeyse hiç bakım gerektirmiyor. Enerjik bir kedi olan Cornish Rex, sahibini nadiren yorar ve görmezden gelindiğini hissederse ilgi ister.

Bengal

Evcilleştirilmiş gibi davranan vahşi bir kedi olan güzel Bengal, göz kamaştırıcı benekli bir kürke, atletik bir yapıya ve yedek enerjiye sahiptir, bu da oynamayı sevdikleri anlamına gelir. Oyuncu bir kişilik olarak bilinmesine rağmen, Bengals hala oldukça sevecen. Kısa tüyleri çok az dökülür ve bu, çok az insan yardımı ile kendini çok bakımlı tutabilen bir kedidir.

Peterbalds

Sphynx, kasabadaki tek tüysüz kedi değil. Bazı Peterbald’ların çok kısa tüyleri olmasına rağmen (şeftali tüyü düşünün), birçoğunun hiç tüyü yoktur – ve bu çok az tüy dökülmesi veya hiç dökülmemesi anlamına gelir. Rusya’da popüler olan nispeten yeni bir kedi türü olan Peterbalds, yağlı birikmeyi önlemek için Sphynx muadilleri gibi yıkanmalıdır. Karşılığında, sadık, sosyal, sevecen bir arkadaş edineceksin.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir