Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar? Uzun Ömrü Olması İçin Ne Yapmalı?

Muhabbet kuşları ve ömürleri hakkında ne biliyorsun? Amerika Birleşik Devletleri’nde, tam adı muhabbet kuşu olarak da bilinen muhabbet kuşuna daha çok ” muhabbet kuşu” denir . Şüphesiz bu rengarenk kuşların bir arada oturan çiftleriyle karşılaşacaksınız, bu yüzden genellikle muhabbet kuşları olarak anılırlar. Bu parlak renkli kuşlar, hepsi aynı papağan ailesine ait olduğu için Amerika papağanı ve kızıl Amerika papağanı arasında uzak kuzenlerdir.

Muhabbet kuşları Avustralya’ya özgüdür ve Avustralya’nın Büyük Bölünme Sıradağları’nın batısındaki iç bölgelerinin çoğunda bulunabilir. Harika evcil hayvanlar yaparlar ve birçok insan bu nazik kuşların harika bir arkadaş olduğunu görür. Bu sevimli küçük kuş hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Muhabbet kuşunun ömrünü ve ömrünü nasıl uzatabileceğinizi keşfedelim.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet kuşu vahşi doğada ortalama ömrü 4-6 yıldır. Esaret altında, muhabbet kuşlarının daha uzun yaşadığı ve uygun şekilde bakıldığında 5-10 yıl yaşadığı bilinmektedir. Muhabbet kuşunun diğer birçok muhabbet kuşu türüyle karşılaştırıldığında ne yazık ki uzun bir ömrü yoktur.

Muhabbet Kusu Uzun Omru Olmasi Icin Ne Yapmali
Muhabbet Kusu Uzun Omru Olmasi Icin Ne Yapmali

Muhabbet Kuşunun Ömrünü Etkileyen Faktörler

Muhabbet kuşunun ömrü çok uzun olmadığından dolayı, hayatının neyin etkilediğini bilmek yardımcı olur. Muhabbet kuşları avlanma ve diğer dış faktörler dahil olmak üzere karşılaşabileceği pek çok sorun vardır. Bunlar şunları içermektedir;

  • Yırtıcı hayvanlar: Pek çok büyük kuş, genelde muhabbet kuşlarının yuvalama mevsiminde tropik koşullarda, muhabbet kuşları dahil olmak üzere diğer kuşlar ile beslenir. Şahinler ve kartallar gibi büyük kuşlar, muhabbet kuşlarını en çok avlayandır. Muhabbet kuşları ayrıca maymunlar ve yılanlara da dikkat etmesi gerekir. Maymun ve yılanlar, ağaçlarda yuva yapan yavru muhabbet kuşlarına ulaşabilmek için sıklıkla ağaç dallarına çıkar. Genelde muhabbet kuşu yumurtalarını yerler.
  • İzolasyon: Uzun süre yalnız bırakıldığından muhabbet kuşları en büyük düşmanları haline gelir. Muhabbet kuşu ilgi ister ve diğer muhabbet kuşları ve insanlar ile yakın dostluk kurar. Sosyal ve eğlendirilmeli bir çıkışa sahip olmalılar, yoksa depresyona girebilir ve kendilerini yaralayabilir.
  • Stres: Muhabbet kuşları yaşadıkları ortamlarda kendilerini güvende hissetmezler ise mutsuz ve stresli olmaya başlarlar.

Evcil Muhabbet Kuşunuzun Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Muhabbet kuşunun ömrünü birçok faktör etkiler. Bir muhabbet kuşu beslemekle ilgileniyorsanız , onlara harika ve uzun bir yaşam sağlamak için yapabileceğiniz her şeyi bilmek isteyeceksiniz.  Muhabbet kuşunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olacak en iyi ipuçları:

  • Sağlıklı yem: Muhabbet kuşunuza sağlıklı bir diyet sağlamak, hayatlarını uzun tutmanın harika bir yoludur. Sağlıklı beslenmesinde tohumlar, kabuklu yemişler, topaklar, taze meyveler ve sebzeler bulunmalıdır. Ancak, diyetini dengeli tutmayı unutmayın. Çok fazla fındık ve tohum kilo alımına ve sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Onlara oyuncaklar sağlamak: Enerjik ve canlı bir muhabbet kuşu için fiziksel ve zihinsel uyarım şarttır. Muhabbet kuşları oynamak için oyuncaklara sahip olmayı sever. Bu kuşları en sevdiği oyuncakla baş başa bırakırsanız inanılmaz mutlu olacaklardır. Tırmanmaları için ipler ekleyin veya çözmeleri için oyuncaklar yapın.
  • Etrafta uçmalarına izin verin: Günde en az bir kez kanatlarını uzatmalarına izin vermek, sağlıkları için çok önemlidir. Muhabbet kuşunuz egzersizden ve ellerinden gelenin en iyisini yapma fırsatından memnun olacak!

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir