Köpek Yaşlanmasının Belirtilerini Tanıma

İlk evcil hayvanınızı sahiplenip eve geldiğinizde onu enerji dolu bir şekilde kapıda sizi beklerken, üzerinize atlayıp ayaklarınızı yalarken ve sizi yere sermeye çalışırken bulmaktan daha güzel bir duygu yoktur. Enerjik küçük yavru köpeğinizin yaşlandığı ve kırılganlaştığı bir zamanı hayal etmek zordur. Kuşkusuz, birçok evcil hayvan sahibi bir gün yavru köpeklerinin yaşlanmaya başlayacağını inkar ediyor, ancak bu bazılarının düşündüğünden çok daha hızlı gerçekleşiyor. Evcil hayvanınızda belirgin fiziksel belirtiler ortaya çıkmaya başlayana kadar, birçok sahip köpeğinin yaşlanıp yaşlanmadığını anlamakta zorlanır. Neyse ki, köpeğinizin cinsi hakkında biraz araştırma yaparak, köpeğinizin ne zaman yaşlı sayılacağını hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. İşte yaşlanmasının belirtilerini nasıl tanıyacağınız ve köpeğinizin en rahat şekilde yaşlanmasını sağlamak için köpeğinizin genel sağlığını izlemek için neler yapabileceğiniz.

Köpek Yaşlanmasının Belirtileri

Yaşlı bir köpeğe nasıl bakacağımızı öğrenmek için öncelikle yaşlı bir köpeğin tanımını yapmamız gerekir. Yaşlı bir köpek, birçok farklı faktöre bağlı olarak değiştiği için belirli bir yaşta olamaz. Boyut en belirgin olanlardan biridir. Çok büyük cins köpeklerin daha küçük cins köpeklerden çok daha hızlı yaşlandığını göz önünde bulundurun. Örneğin bir Danua yaklaşık 5-6 yaşına geldiğinde yaşlı bir köpek olarak kabul edilirken, Chihuahua gibi daha küçük cins bir köpek yaklaşık 10-11 yaşına kadar yaşlı bir köpek olarak kabul edilmez. Orta ve büyük ırk köpekler ise bu ikisinin arasında bir yerde yer alır; Labrador Retriever gibi ırklar 8-10 yaşlarında yaşlı olarak kabul edilir. Boyutun köpeğinizin daha hızlı yaşlanıp yaşlanmayacağının büyük bir göstergesi olduğu durumlarda, genetik, beslenme, köpeğinizin bulunduğu ortam, diyet, egzersiz ve tıbbi geçmiş diğer birkaç önemli faktördür.

Kopek Yaslanmasinin Belirtilerini Tanima
Kopek Yaslanmasinin Belirtilerini Tanima

Köpeğinizin yaşlanmaya başlayıp başlamadığını belirlemek için bakmanız gereken birçok işaret vardır. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı aktivite azalmasıdır. Yaşlılıkla birlikte, tıpkı insan vücudunda olduğu gibi birçok tıbbi durum ortaya çıkar. Yaşlı köpekler çok daha fazla uzanmaya, daha yavaş yürümeye, ayağa kalkarken sertleşmeye ve genel olarak dışarıda veya evin etrafında düzenli egzersizlere katılmayı bırakmaya eğilimlidir. Evcil hayvanınızda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın. Artrit, yaşlı köpeklerde görülen en yaygın hastalıklardan biridir ve inanılmaz derecede acı verici ve zayıflatıcıdır. Neyse ki, izlendiği ve erken teşhis edildiği sürece ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilen bir hastalıktır.

Fiziksel aktivite eksikliği, yaşlı bir köpekte aranacak tek belirti değildir; deri, tüy ve tırnaklardaki değişiklikler de diğer birkaç önemli göstergedir. Yaşlı köpeklerde özellikle göz çevresinde veya ağızda gri tüyler görülür. Tüyleri daha pürüzlü ve ince olabilir, vücutlarında kel lekeler oluşabilir ve derileri kalınlaşabilir ya da daha az esnek hale gelebilir. Ayrıca herhangi bir siğil, yağlı yumru, iyi huylu tümör veya diğer potansiyel olarak sorunlu yumruları fark edebilirsiniz, bunlar tımar sırasında görülebilir olmalıdır. Tüm bu belirtiler yaşlılıkta oldukça yaygın olsa da, şüpheli veya nispeten yeni yumrular mümkün olan en kısa sürede veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Köpeğiniz yaşlanmaya başladığında, onu düzenli olarak tımar ettirmeniz ve ani değişiklikleri fark edebilmek için vücudunu tanımanız son derece hayati önem taşır. Bir şey ne kadar erken yakalanırsa, hem siz hem de evcil hayvanınız için o kadar faydalı olur.

Diş hastalıkları yaşlanmanın bir diğer yaygın belirtisidir. Köpeğinizin tükürük salgısında herhangi bir artış olup olmadığını veya yiyecekleri düzgün çiğnemekte zorlanıp zorlanmadığını izleyin. Köpeklerde diş eti hastalığı, kalp hastalığı, akciğer hastalığı veya böbrek yetmezliğinin yanı sıra çok sayıda organda yaşamı tehdit eden diğer komplikasyonların riskini artırarak genel sağlıkları için inanılmaz derecede zararlı olabilir. Doğru ağız hijyeni sadece yaşlı köpeğinizi diş eti hastalıklarından korumakla kalmayacak, aynı zamanda size şüpheli herhangi bir şey için göz kulak olma fırsatı verecektir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir