Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar

Köpeğinizle oyun oynamak, köpek sahibi olmanın en ödüllendirici yönlerinden biri olabilir. Köpeğinizi yürüyüşe ya da koşuya çıkarmak, onu aktif ve sağlıklı tutmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, onlarla aranızdaki bağı da güçlendirir.

Bu yazı size köpeğinizle deneyebileceğiniz çeşitli ilginç oyun konseptleri sunacaktır. Ödül olarak yiyecek kullanırsanız bu oyunları öğretmek çok daha kolaydır, ancak kendi başlarına da çok eğlenceli olabilirler. Köpekler sahiplerinin arkadaşlığına kesinlikle bayılırlar ve her zaman oynamak için yeni ve heyecan verici şeyler ararlar.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Getir

Getirme oyunu oldukça popüler bir oyundur, bu nedenle neredeyse tüm köpeklerin bu oyuna katılmaktan hoşlanması şaşırtıcı değildir. Köpeğinizle iyi vakit geçirmek için tek ihtiyacınız olan bir bahçe, park veya saha, bir tenis topu veya frizbi ve heyecan dolu bir köpektir.

Getirme oyunu, çok fazla enerjisi olan köpekler için harikadır. Önemli miktarda fiziksel egzersiz sağlarken aynı zamanda doğal koşma dürtülerini tatmin etmelerine de olanak tanır. Ayrıca köpeğinize peşinden koşacağı çeşitli nesneler vererek zihnini aktif ve uyarılmış tutabilirsiniz. Bu onun sıkılmasını önleyecektir. Örneğin, bir frizbiyi yakalamak biraz daha zor olabilir, ancak onu havadan kapmak çok daha eğlenceli olacaktır. Köpeğinizin yaptığınız atışlara olan ilgisini korumak için, atışlarınızın yüksekliğini, mesafesini ve yönünü değiştirmeyi deneyin. Köpeğiniz oyuncağını size her geri getirdiğinde, onunla bir kez daha oynayabilmesi için ona bir ödül maması vermeyi ve onu takdir etmeyi unutmayın.

Kopeginizle Oynayabileceginiz Oyunlar
Kopeginizle Oynayabileceginiz Oyunlar

Saklambaç

Çocukken bu oyunu oynamaktan büyük olasılıkla keyif almışsınızdır, öyleyse neden şimdi köpeğinizle oynamayasınız? Bu oyunun başarılı olabilmesi için köpeğinizin otur, kal ve gel gibi basit komutları takip edebilmesi gerekir. Köpeğiniz bir odaya götürülmeli ve siz odadan çıkıp başka bir yere saklanmadan önce beklemesi istenmelidir.

Kendinizi saklamak için doğru yeri seçtiğinizde, köpeğinizin adını bağırarak onu yaklaşmaya ve sizi aramaya ikna etmelisiniz. Köpeğinizi takdir edin ve sonunda nerede saklandığınızı bulduğunda onu ödüllendirin.

Serbest Şekillendirme

Köpeğinize beşlik çakmak, köpek kapısını kullanmak ve hatta buzdolabından bir içecek almak gibi karmaşık veya alışılmadık davranışları talep üzerine gerçekleştirmeyi kademeli olarak öğretme süreci, serbest şekillendirme olarak adlandırılır. Serbest şekillendirme bağlamında, bir hedef davranışı “şekillendirmek”, istenen sonuçlara yaklaştıkça eylemleri kademeli olarak işaretleme ve ödüllendirme sürecini ifade eder. Özetle, süreç şu şekilde ilerler: Köpeğinizin uygun davranışı sergilemesini bekleyin ve ardından davranışı teşvik etmek için onu yüksek değerli lezzetli bir atıştırmalıkla ödüllendirin.

Şekillendirme süreci hem siz hem de köpeğiniz için zihinsel olarak yorucu olabilir. Bu nedenle, hoş bir tutum sergileyin, yavaş hareket edin ve dinlendiğinizden emin olun. Aktiviteyi, köpeğiniz için eğlenceli veya büyüleyici olmaktan çıkmadan önce tam olarak o anda sonlandırmalısınız. Bu, bir sonraki seansı sürekli olarak dört gözle beklemesini sağlayacaktır. Köpeğe bağlı olarak, seanslar sadece birkaç dakika sürebilir. Ancak seansı olumlu bir şekilde bitirdiğiniz sürece bu endişelenecek bir şey değildir.

Kovalama Çubuğu

Flört direği olarak da bilinen bu oyuncak tabanlı oyun, dostunuzun kendini kontrol etmesini ve itaat etmesini teşvik eder. Bonus olarak, bu oyun köpeğiniz dışarıdayken veya yürüyüşe çıktığında biraz fazla heyecanlanırsa sakinleşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu tür bir oyuncağı evcil hayvanlar için malzeme satan herhangi bir mağazada bulabilir veya kendi versiyonunu oluşturabilirsiniz. Bu aktivite için güçlü bir sopa, uzun bir ip ve bir köpek oyuncağına ihtiyacınız olacak. Oyuncağı sopaya sıkıca bağlamak için ipi kullanın ve artık bir kovalama sopanız var.

Köpeğinize yere yatma komutu verin ve tüm süre boyunca göz temasını koruyun. Köpeğinizi yüzüstü pozisyonda kalmaya ikna etmeye çalışın, bu sırada siz de onu sopanın ucuna yerleştirdiğiniz ödül mamasıyla cezbedin. Köpeğinizin oyuncağı ele geçirmek için doğal eğilimine karşı savaştığını göreceksiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir