Köpeklerde Diş Hastalığı

Diş hastalıkları ne yazık ki köpeklerde oldukça yaygındır ve uygun şekilde tedavi edilmezse köpeğinizin genel sağlığı için zararlı olabilir. Köpekler insanlara göre daha alkali bir ağız yapısına sahiptir ve bu nedenle plak oluşma olasılığı daha yüksektir. Günlük bakım yapılmazsa, plakta bulunan bakteriler çoğalma yeteneğine sahiptir. Araştırmalar, dört yaşın üzerindeki köpeklerin %85’inin bir çeşit periodontal hastalıktan muzdarip olduğunu veya geçirdiğini göstermiştir. Bu tür diş hastalıkları köpeklerde inanılmaz derecede acı verici olabilir ve çürük dişlere, diş etlerinde kanamaya veya iştah azalmasına yol açabilir. Gingivitis, periodontitis, diş taşı veya plak gibi bir dizi farklı diş hastalığı vardır. Bildiğiniz gibi, bu diş hastalıkları tedavi edilmediğinde, ağızdaki bakteriler potansiyel olarak yutulabilir ve evcil hayvanınızın kan dolaşımına girebilir. Bu gerçekleşirse, köpeğinizin kalp, böbrek, karaciğer, beyin dokusunda ölümcül organ hasarı veya olası bir çene kırığı da dahil olmak üzere vücudunun diğer bölgelerinde hastalık geliştirme şansı vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Diş Çürüğü

Diş çürümesi yaşa veya ırka bağlı bir şey değildir; her yaşta her köpekte görülebilir ve tamamen yaşam tarzlarına bağlıdır. Köpeğinizin dişlerini fırçalamak günlük olarak yapılması gereken bir şeydir. Eğer bu sizin için mümkün değilse, haftada en az beş kez fırçalamayı hedefleyin. Özellikle huzursuz olan ve bu süreçten hoşlanmayan köpekler için göz korkutucu bir süreç gibi görünse de, her zaman zor olmak zorunda değildir. Dental Kitler gibi, diş fırçalamayı çok daha kolay bir süreç haline getirmek için tasarlanmış bir dizi ürün mevcuttur. Ağız bakımını oldukça zor buluyorsanız, ağız bakımına yardımcı olması için kuru mama diyetine geçmeyi, diş çiğneme ürünleri satın almayı veya diş oyuncakları kullanmayı düşünebilirsiniz. Çiğnemenin yiyecek parçalarını temizlediği ve hayvanların diş ve diş etlerinin iyi durumda kalmasını sağladığı bilinmektedir. Diyete diş çiğnemenin eklenmesinin, diş eti indekslerini iyileştirirken plak ve diş taşı birikiminde ve ağız kokusunda istatistiksel olarak anlamlı azalmalarla sonuçlanmaktadır.

Kopeklerde Dis Hastaliklari
Kopeklerde Dis Hastaliklari

Dişeti Hastalığı

Diş eti hastalığı genellikle hiçbir belirti veya semptom göstermez ve köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamıyorsanız ağzının derinliklerindeki belirgin belirtileri gözden kaçırırsınız. Şiddetli diş eti hastalığının bazı belirtileri arasında yiyecekleri almakta zorlanma, kanama veya kırmızı diş etleri – su kabında veya çiğneme oyuncaklarında kan görebilirsiniz – gevşek dişler, yemek yerken veya esnerken ses çıkarma, ağızda şişlikler veya topaklar, kanlı veya lifli tükürük, kafasına dokunulmasını istememe, ağzının sadece bir tarafını çiğneme, burun akıntısı veya hapşırma – diş eti hastalığı burun ve ağız boşluğu arasındaki kemiği tahrip edebileceğinden – ve ağız kokusu yer alır. Ağız kokusu ile ilgili sorun, birçok evcil hayvan sahibinin bunun basit bir çözümü olan küçük bir sorun olduğuna inanmasıdır. Gerçek şu ki, ağız kokusu normalde aşırı büyümüş tartar nedeniyle ağızda bakteri birikmesinden kaynaklanır. Ağız kokusunu nefes tazeleyicilerle tedavi etmek doğru çözüm değildir. Çoğu zaman, profesyonel olarak tedavi edilmesi gereken altta yatan bir ağız sorunu vardır.

Köpeğinizi sık sık bir veteriner hekime götürmeniz önemlidir, böylece düzenli ağız muayenesi veya temizliği yapabilirler. Bir tıp uzmanı, köpeğinizin ağız sağlığının durumu hakkında size güçlü bir anlayış sağlayabilecek tek kişi olacaktır. Böylece köpeğinizin ağzını düzenli olarak takip edebilir ve diş hastalığını iyileştirmek ya da kötüleşmesini önlemek için bir plan oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki, eğer siz dişlerinizi fırçalamadan güne başlayamıyor ya da yatamıyorsanız, köpeğiniz de yapmamalı!

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir