Köpeğimizin Tasmasını Çekiştirmesini Nasıl Durdururuz?

Köpeğinizin tasmasını çekmesini durduracak yöntemlere geçmeden önce, köpeklerin neden tasma çektiğine hızlıca bir göz atalım. Diğer birçok davranışta olduğu gibi, köpeklerin başlangıçta neden tasma çektiklerini ve bunu istemeden nasıl teşvik ediyor olabileceğimizi anlamak, davranışı yönetmeyi kolaylaştırabilir.

Köpekler tasmayı çekerler çünkü bu normal bir köpek davranışıdır. Bu arzu edilen bir şey mi? Hayır, ama onlar için doğaldır. Çekmek onları gitmek istedikleri yere götürür ve kendi hızlarında gitmelerini sağlar. Köpeğiniz tasmayı baskın olmaya çalıştığı için çekmez, bunu işe yaradığı için yapar. Başka bir deyişle, yürüyüşlerde köpeğinizin arkasındaysanız ve onu çekiyorsanız, ona daha fazla çekmeyi öğretiyorsunuz demektir. Bu çekiştirme ödüllendirilir çünkü ilerlemelerini ve gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlar.

Köpeğiniz her zaman tasmasını çektiyse, bu alışkanlığı kırmak zor olacaktır. Çünkü çekerek ilerlemeye alıştıkları için davranışın kendisi teşvik edilmiştir ve bir köpeğin doğal refleksi kısıtlamaya karşı çıkmaktır. Ancak tutarlı olursanız bu alışkanlığı kırabilir ve zamanla köpeğinize yanınızda yürümenin çok daha ödüllendirici olduğunu göstererek tüm bu çekiştirmelere son verebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tüm Yöntemler Her Köpek İçin Mükemmel Çalışmayacaktır

Herhangi bir eğitime başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey varsa o da her yöntemin her köpekte işe yaramayacağıdır. Tasmasız gezdirme konusunda birçok yöntem denedim ve biri işe yaramadığında kendimi hep başarısız hissettim. Yani geçmişte serbest tasma çekme hakkında bir şeyler okuduysanız ama sonuç alamadıysanız yalnız değilsiniz.

Kopeginizin tasmasini cekmesini onleyin
Kopeginizin tasmasini cekmesini onleyin

Bir Yürüyüş Yöntemi Seçin ve Ona Bağlı Kalın

Köpeğinize tasmasını çekmemeyi öğretmek söz konusu olduğunda ilk ipucu, bir yürüyüş yöntemi seçmek ve tutarlı olmaktır. Köpeğinize yürüyüş sırasında hangi davranışın kabul edilebilir olduğunu öğretmeniz gerekir, bu nedenle köpeğinizin nasıl yürümesini istediğinizi belirlemek ve bu hedefle tutarlı olmak, bu hedefe ulaşmanın en hızlı yoludur.

Köpeğinizin sağ tarafınızda mı, sol tarafınızda mı yoksa birkaç adım gerinizde mi yürümesini istiyorsunuz? Tercihinizi seçin ve tutarlı olun. Köpeğinizin her zaman sağ tarafınıza yapışmasını istiyorsanız, onu gezdiren herkesin bu plana sadık kaldığından emin olun. Tek bir yönteme bağlı kalmak, köpeğinize yürüyüş sırasında kendisinden tam olarak ne beklendiğini öğretmeye yardımcı olacak ve eğitimin daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

Heyecan Verici Olmayan Bir Alanda Başlayın

Köpeğinize tasma üzerinde nasıl güzelce yürüyeceğini öğretmek söz konusu olduğunda, kaçınmak istediğiniz bir şey onları başarısızlığa hazırlamaktır. Bu nedenle, köpeğinize sakin kalmayı ve kibarca yürümeyi öğretmeye çalışırken, eğitim için heyecan verici olmayan bir yöntem kullanmanız önemlidir. Günün sakin bir saatini seçin ve sokakta yürüme alıştırması yapın, çoğu insanın içeride olduğu akşam yemeği saatinde bir akşam yürüyüşüne çıkın veya yoğun olmayan saatlerde bir parka gidin.

Köpeğiniz tasma terbiyesini (ve uygun dürtü kontrolünü) kazanmadan onu kalabalık bir parka götürürseniz, dikkatini veremeyecek ve bir şey öğrenemeyecek kadar heyecanlı ve uyarılmış olacaktır. Tüm o heyecan verici sesler, kokular ve manzaralar – ve tabii ki sincaplar – dikkatlerini çok fazla dağıtacaktır. Köpeğinizi bu şekilde başarısızlığa uğratmayın. Köpeğinize sakin bir alanda nasıl güzelce yürüyeceğini öğreterek başlayın ve oradan devam edin.

Köpeğinizi Sizi Takip Etmeye Teşvik Etmek İçin Ödül Maması Kullanın

Köpeğinizin tasmasını çekmesini engellemek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, unutmamanız gereken en önemli şey köpeğinizi motive etmeniz gerektiğidir. Köpeğinizi kibarca yürümeye teşvik etmek için ona bunu yaptığında iyi şeyler olacağını göstermeniz gerekir ve bunu başarmanın en kolay yolu da lezzetli ödül mamaları kullanmaktır. Köpeğinize belirli bir davranış için olumlu bir şey vermek, onu bu davranışı tekrarlamaya teşvik edecektir ve serbest tasma yürüyüşü de bir istisna değildir.

Bu nedenle, köpeğinize tasmayla yürümeyi öğretmeye başladığınızda, sizi takip etmesini teşvik etmek için ödül maması (veya köpeğiniz daha çok oyun motivasyonuna sahipse oyuncaklar) kullanmayı unutmayın. Bu onlara tasmayı çekmeden güzelce yürümenin iyi şeyler olacağı anlamına geldiğini gösterecek ve zamanla bu davranışı kendi başlarına tekrarlamaya başlayacaklardır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir