Konuşabilen Evcil Kuş Türleri Hangileri

Kuşların 500 ila 1000 kelimelik geniş bir kelime hazinesi biriktirebileceğini biliyor muydunuz? Evet, konuşan bazı evcil kuşlar böyle etkileyici bir insan sözleri repertuarına sahip olabilir. Ama en iyi konuşan kuş hangileridir ve konuşma bölümünde nasıl performans gösterirler? Bu yazımızda konuşan en iyi evcil hayvan kuşunu ve benzersiz iletişim özelliklerini derledik.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Gri Afrika Papağanı

Listemizin başında, 200 insan kelimesinden oluşan olağanüstü bir repertuarıyla en olağanüstü kuş konuşmacısı olan Gri Afrika papağanı oturuyor. Daha kapsamlı bir eğitimle, bu kuşlar 500 ila 1.000 kelimelik bir kelime hazinesi oluşturabilir! Bu parlak tüylü yaratıklar yabancı dil konuşabilir, sayabilir, fıkra anlatabilir ve gülebilir.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları bu listedeki en küçük evcil kuş olabilir, ancak bu çarpıcı yaratıkları hafife almayın çünkü onlar konuşma bölümünde hesaba katılması gereken bir güçtür. Aslında Muhabbet Kuşları, şimdiye kadarki en kapsamlı kuş kelime dağarcığı için Guinness dünya rekoru sahibidir!

Muhabbet kuşları ilk kelimelerini öğrenmekte zorlanabilirler, ancak bir kez aldıklarında kelime dağarcıklarını genişletmeleri onlar için daha kolay olacaktır. Birkaç hafta ila iki ay veya daha fazla sürebilir. Diğerleri altı ayda yeni bir kelime öğrenebilir. Bu yüzden, bu küçük konuşan kuşları öğretirken sabır anahtardır. Yine de, boğuk seslerinden dolayı seslerini deşifre etmenin zor olacağını belirtmekte fayda var.

Konusabilen Evcil Kus Turleri Hangileri
Konusabilen Evcil Kus Turleri Hangileri

Amazon Papağanları

Bu papağanlar dünyanın en iyi konuşan evcil kuşları arasındadır ve diğer papağanlardan daha iyi performans gösteren olağanüstü ses netliği nedeniyle ödüllendirilirler. Yaklaşık 100 ila 120 insan kelimesini ve cümlesini öğrenebilirler. Ancak tüm türlerin mükemmel konuşma yeteneği yoktur. Bazı türler orta derecede iyidir, diğerleri ise ıslık çalma ve şarkı söylemede daha iyidir. Ancak diğerleri, küçük bir eğitimle kelimeleri ve cümleleri çabucak kavrayabilir.

Myna Kuşları

Tüm Myna kuşları konuşamaz, ancak erken yaşta tutarlı bir şekilde eğitilirse, bu akıllı kuşlar 100 veya daha fazla kelimeden oluşan kapsamlı bir kelime dağarcığı oluşturabilir! Bunun da ötesinde, net bir şekilde konuşurlar ve hatta insan perdesini ve tonunu kopyalamada Muhabbet Kuşları ve diğer Muhabbet kuşlarından daha iyi performans gösterebilirler. Kara Myna kuşları ayrıca kendi bölgelerindeki diğer kuşların söylediği şarkıları tekrarlayabilir ve araba kornalarını ve elektrikli testereleri taklit edebilir. Sosyaldirler ve kafesteki yaşama iyi uyum sağlarlar, bu nedenle yeni başlayanlar için uygundurlar.

Kakadu

Tüm Kakadular konuşamaz, ancak erkekler zeki ve harika konuşmacılar olma eğilimindedir. Konuşma netlikleri, 10 ila 30 kelimelik bir kelime hazinesi ile ortalama olarak derecelendirilebilir. Bu kuşların diğer papağanlardan daha yumuşak bir sesi vardır, bu nedenle sözlerini anlamak zor olabilir. Ayrılık kaygısına eğilimlidirler. Bu nedenle, sağlık sorunlarından kaçınmak için sosyalleşme rutininizi Cockatoos ile sınırlandırmalısınız. Bazen gürültülü ve dağınık olabildikleri için bu türün peşine düşmeye karar verirseniz, çığlık atmaya ve rant seansına hazırlanın. Kakadular da mükemmel kaçış sanatçılarıdır! Bu yüzden onları bir kafeste tutmak istiyorsanız, güvenli bir kilidiniz olsun.

Şahin Başlı Papağan

Kırmızı yelpaze papağanı olarak da bilinen bu eşsiz kuşlar, şahin gibi iri ve daha korkutucu görünmek için baş tüylerini ve enselerini kaldırabilir. Bu yüzden şahin başlı papağanlar olarak adlandırıldılar! Konuşma yetenekleri düşük ila orta düzeydedir, ancak yumuşak ve fısıltı gibi sesleriyle sahipleriyle etkileşime girmeyi severler. Bu minik tüylü yaratıklar huysuz ve yaramaz olabilirler ama aynı zamanda sevimli ve sevecendirler.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir