Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Evet, birçok evcil hayvan sahibinin bir kediyi veya yavru kediyi sahiplendiğinde veya bulduğunda kendilerine sorduğu bir soru. Yavru kedilerde cinsiyet farkını gözlemlemek zor olsa da, yetişkin olduklarında ve erkek bir kedinin kısırlaştırıldığı zaman her zaman açık değildir. Bir kedinin cinsiyetini, yetişkin veya yavru kedi olup olmadığını belirlemek için, örneğin kedinin davranışı ve rengi gibi ipuçları ararsanız mümkündür. Ancak, iki cinsiyeti kesin olarak ayırt etmenin tek yolu, hayvanın cinsel organlarına bakmaktır.

Dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir? Sadece fizyolojik mi yoksa davranışsal da olabilirler mi? Bir kedinin cinsiyetini nasıl belirleyeceğimiz hakkında daha fazla bilgi edelim.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bir Kedinin Cinsiyetini Nasıl Anlarım?

Bazı türlerin erkekleri ve dişileri arasındaki morfolojik farklılıklar (sözde cinsel dimorfizm), hayvanlar dünyasında olağandışı değildir. Erkeği dişiden ayırmayı mümkün kılan temel özellik, gonadların veya cinsiyet hücrelerinin (kadınlarda yumurtalık, erkeklerde testis veya testis) ve belirli bir cinsiyete uygun cinsel organların varlığıdır. Bunlar birincil ve ikincil cinsel özelliklerdir.

Üçüncül cinsel özellikler, görünümdeki farklılıkları içerir ve burası – uzmanlara göre – bir kedinin cinsiyetini belirlemenin daha karmaşık olduğu yerdir. Genel bir kural olarak, erkekler dişilerden daha büyük ve daha güçlü olma eğilimindedir, ancak bazen büyük bir dişi kedi veya gizli bir şekilde inşa edilmiş bir erkek kedi olabilir. Irk farklılıkları bir yana, erkek kedinin boyu genellikle dişi kediyle aynıdır.

Bu nedenle, fark ettiğimiz gibi, erkek ve dişi kediler, örneğin aslanlarla karşılaştırıldığında iki cinsiyet arasında çok fazla ayırt edici özelliğe sahip değildir. Ve yavru kediler söz konusu olduğunda bile, erkek kedileri dişi kedilerden yalnızca görünüşe göre ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bir kedinin cinsiyetini anlamak için kuyruğunun altına bakmanız gerekir.

Kedilerin Cinsiyeti
Kedilerin Cinsiyeti

Erkek Kedinin Genital Özellikleri

Erkek kedinin kuyruğunun altında anüs, skrotum (testislerin bulunduğu yer) ve penis bulunur. Kedi kısırlaştırılsa bile bu özelliklerin gözlemlenmesi normalde kolaydır, çünkü skrotum hala mevcut olacak, ancak daha küçük olacaktır.

Erkek kedinin cinsel organları hala göze çarpmaz ve kürkle kaplıdır, bu nedenle onları görmek zor olabilir, ancak kedi oraya gitmenize izin verirse onları derinin altında hissetmek mümkündür. Testisler kiraz büyüklüğündedir. Diğer bir ipucu ise anüs ile penis arasındaki mesafeyi ölçmektir (en az 2,5 cm, yavru kedi için 1 cm).

Dişi Kedinin Genital Özellikleri

Dişi bir kedide dikey yarık şeklinde olan anüs ve vulvanın varlığını gözlemleyebiliriz. Kayıt için, kedinin genital konfigürasyonunu bir noktalı virgülle karşılaştırmak mümkündür, erkek kedi ise bir kolonu hatırlatır. Son olarak, dişi kedinin anüs ve vulva arasındaki mesafe daha kısadır (yaklaşık 1 cm).

Bir Kedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kuyruğunun altına bakabildiğiniz sürece yetişkin bir kedinin cinsiyetini belirlemek sorun değildir. Bir yavru kedi söz konusu olduğunda, bu başka bir hikaye. Gerçekten de, henüz skrotuma “yuvalanmadıkları” için bir yavru kedinin gonadını aramak zordur. Peki, doğduktan sonra bir kedinin cinsiyetini nasıl tanıyacağınızı biliyor musunuz? Yeni doğmuş bir yavru kedinin cinsiyetini belirlemek o kadar kolay değildir ve deneyimli yetiştiriciler bile çöpte kaç erkek ve kaç dişi olduğunu her zaman tahmin edemezler. Bunun nedeni, yeni doğmuş bir kedi yavrusunun şişmiş bir vücudu olması, anüs çevresindeki bölgenin ve genitoüriner sistemin yumuşaması ve daha görünür hale gelmesi birkaç gün sürer.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir