Kedi Neden Sürtünür?

Kedilerin sıklıkla yaptığı ve kendilerine özgü olan bir davranış, insanlara ve nesnelere sürtmeyi sevmeleridir. Bazen merdivenlerden aşağı çamaşır taşırken meydana gelir, ancak çoğu zaman dışarı çıktıktan sonra eve geldiğinizde meydana gelir.

Kediniz bacaklarınıza sürtündüğünde size ne söylemeye çalışıyor? Her olayın arkasında farklı anlamlar olsa da, bu genellikle onların size olan sevgilerinin ve bağlılıklarının bir göstergesidir. Bununla birlikte, kedinizin bu davranışı neden sürdürebileceğine dair birçok farklı spesifik işaret vardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

İnsanlarını ve Çevresini Sahiplenmek

Kediler, etraflarındaki dünya hakkında bilgi almak için büyük ölçüde koku alma duyularına güvenirler. Çenelerinde, yanaklarında, alınlarında ve hatta patilerinde feromon salgılayan bezler bulunur. Bu feromon sizin ve benim için kokusuzdur, ancak diğer kediler ve hayvanlar kolayca kokusunu alabilir. Bu feromonlar diğer hayvanlara onları geride bırakan kedi hakkında çok şey söyler.

Bu, kedinin erkek mi dişi mi olduğunu, sağlam olup olmadığını, kızgınlık içinde olup olmadığını ve hatta o sırada kedinin içinde bulunduğu ruh halini içerebilir! İşten ya da ayak işleri için eve geldiğinizde, üzerinizde başka kokular olabilir. Nereden geldiğinize bağlı olarak, üzerinizde başka hayvanların kokuları bile olabilir! Kediniz size sürtündüğünde, sizi onlarınki gibi işaretlemenin bir yolu olarak kokularını üzerinizde bırakmaya çalışıyor olabilir.

Kedi Neden Surtunur
Kedi Neden Surtunur

Evcil Hayvanlara Davet ve Dikkat

Uzun bir iş gününden sonra kapıdan içeri girdiğinizde kediniz çılgınca bacaklarınıza sürtünmeye başladığında, kediniz muhtemelen sizden ilgi görmek istiyor. Sadece kediniz akşam yemeğini istiyor olabilir ama aynı zamanda oynamak ya da evcil hayvan olmak istiyor olabilir. Özellikle evcil hayvan olmak isteyen kediler, kiraz kuşu veya baş kiraz kuşu adı verilen belirli bir yüz ovma türü sergileyebilir. Bu davranış, kelimenin tam anlamıyla, kedinizin yüzünü size sürtmesidir ve bu onların başını kaşıma ve evcil hayvan isteme şeklidir. Kediniz bacaklarınıza sürtünüyorsa, onlara elinizi uzatın. Kedinizin kafası elinizi kırdıysa, muhtemelen evcil hayvan olmak istedikleri için bacaklarınıza sürtünüyorlardır.

Yine de bazı kediler sevişmeyi takdir etmeyebilir. Bu nedenle, kedi aktif olarak size sürtünüyorsa bile, önce bir baş topuz çıkarmaya çalışmalısınız. Bazı kediler de çok fazla sevişme ile aşırı uyarılabilir. Tam olarak üç evcil hayvana izin veren ve sonra elinize sıçrayan kedi memesini düşünün. Bir köpekle yaptığınız gibi sırtlarını aşağı yukarı okşamak yerine, evcil hayvanları kafa çizikleri veya sağrı/kuyruk tabanı alanıyla sınırlamaya çalışın. Sevişme sınırına ulaşan kediler, rahattan dikkatli olmaya geçebilir ve hatta onları okşadığınızı izlemek veya parmaklarınızı koklamak için başlarını çevirebilir.

Sevgilerini Göstermek

Daha önce de belirtildiği gibi, kiraz kuşu, bir kişi üzerinde yapıldığında genellikle evcil hayvanlar için bir davet olan yaygın bir davranıştır. Ayrıca kedinin, başını eğdiği kişinin yanında kendini güvende ve güvende hissettiğini ifade eden bir davranıştır. Cansız nesneler üzerinde yapıldığında, çevrelerinde mutlu ve memnun oldukları anlamına gelir. Kendine güvenen ve neşeli kediler, gözlerinin, kulaklarının veya bıyıklarının çevresinde gerginlik olmadan yumuşak bir yüze sahip olacaktır. Ayrıca birkaç yavaş yanıp sönme sunabilir. Gevşek bir gövdeye de sahip olacak, bazen yan ya da sırt üstü rahat bir şekilde yatacak.

Kediler birkaç farklı nedenden dolayı bacaklarınıza sürtünebilir. İster koku almanın bir yolu olsun, ister dikkatinizi çekmenin bir yolu olsun, genellikle bir sevgi davranışı anlamına gelir. Bu yüzden bir dahaki sefere, kediniz sürekli ayak altında kaldığı için sizi merdivenlerde tökezlemeye kalkıştığında, bunu bir aşk yerinden yaptığını unutmayın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir