Hamile Kedinin Doğum Belirtileri Nelerdir?

Bir kedinin hamile olup olmadığını nasıl anlayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Son zamanlarda kısırlaştırılmamış kedinizin fiziksel görünümünde veya davranışında bir değişiklik fark ettiniz mi? Eğer öyleyse, kendinize şunu soruyor olabilirsiniz: Kedim hamile olabilir mi? ve Hamile bir kedinin belirtileri nelerdir?

Kedinizin hamile olup olmadığını merak ederken kontrol edebileceğiniz birkaç önemli işaret vardır çünkü bu belirtiler kediler için gebelik döneminde ortaya çıkar. Bu işaretleri bilmek, kedinizde neler olup bittiğine dair daha net bir resim elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kedim Hamile Mi?

Kediler için gebelik süresi tipik olarak 63 ila 67 gün arasındadır, bu da yaklaşık 9 haftadır. Kedinizin görünümünde veya davranışında kilo almak veya normalden daha sık uyumak gibi değişiklikler fark etmeye başlarsanız, bu kedi hamileliğinin bir göstergesi olabilir.

Bu davranış değişikliklerinden herhangi birini fark ettiğiniz anda kedinizi her zaman veterinere götürebilirsiniz. Bununla birlikte, kedinizi veteriner ziyaretine getirmeden önce aramanız gereken daha da fazla belirti ve semptom vardır. 

Hamile Bir Kedinin Belirtileri

Kilo alımı ve artan uyku alışkanlıklarının dışında, diğer hamile kedi belirtileri arasında iştah artışı, sevecen davranış, yuva yapma ve şişmiş meme uçları gibi şeyler bulunur. Kedi hamileliğinin diğer anlatı belirtilerine daha yakından bakalım.

Isı Döngüleri Değişir

Kediler için normal ısı döngüleri 10 ila 14 gün arasındadır. Kızgınlık döngüleri sırasında dişi kediniz genellikle daha sevecen olur, kendini daha sık tımar eder, normalden çok daha yüksek sesle miyavlar, bölgesini sık sık işaretler ve muhtemelen iştahını kaybeder. Isı döngüsü aniden durursa, kediniz muhtemelen hamiledir.

Kilo Almak

Hamilelik süresi boyunca, dişiler yaklaşık 2 ila 4 kilo vücut ağırlığı kazanacaktır. Evcil hayvanınızın ağırlığına dikkat edin ve ağırlığındaki artışları not edin.

İştah Artışı

Hamile kediniz sadece kendisi için yemek yiyecektir. Sonuç olarak, kedinizin hamileyken daha fazla ve daha sık yemek yediğini fark edeceksiniz – bu nedenle yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler kedilerde hamileliğin göstergesidir.

Yuvalama Davranışı

Kediniz, kumunun teslimine hazırlanmak için doğum yapmak için sessiz, tenha yerler arayacaktır. Ayrıca, alanını ihlal etmekle tehdit ederlerse, diğer hayvanlarla daha fazla bölgesel hale geldiğini fark edebilirsiniz.

Artan Uyku Düzeni

Kediniz hamileyken uykuya daha fazla zaman ayıracaktır. Kedinizin gün boyunca daha sık uyukladığını fark ederseniz, hamile olabilir.

Meme Görünümünde Değişiklik

Kediniz hamileyse, kürkünün altından meme uçlarının çıktığını görebileceksiniz. Ayrıca meme uçlarının normalden daha şiş ve pembe göründüğünü fark edeceksiniz. Yetiştiriciler, renk değişimini pembeleşme olarak bilinen bir süreç olarak adlandırırlar.

Hamile Kedinin Dogum Belirtileri Nelerdir
Hamile Kedinin Dogum Belirtileri Nelerdir

Şişmiş Karın

Gebelik döneminin yarısında, kedinizin karnının şişmeye başladığını fark edeceksiniz. Şişlik, doğuma kadar olan gebelik periyodunun yaklaşık beş haftasında başlayacak, bu nedenle şişmiş bir mide muhtemelen evcil hayvanınızın hamile olduğunu gösterebilir.

Kusma

Tıpkı insan müstakbel anneler gibi, kediniz de sabah bulantısı diyeceğiniz şeyi yaşayabilir. Kusma da hamileliğin erken bir belirtisi olabilir. Ancak kusma devam ediyorsa ve başka hamilelik belirtileri görülmüyorsa, kedinizi en kısa zamanda veterinere götürün. 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir