En Uzun Yaşayan Evcil Kediler Hangileri ve Kaç Yıl Yaşar?

Çoğu evcil hayvan sahibi, kedilerini onlarla mümkün olduğunca çok zaman geçirmesini ister. Ev kedileri ortalama 10-15 yıl yaşarken, açık hava kedileri ortalama 2-5 yıl yaşar. Kedinizin karşılaşabileceği sayısız tehlikeyi bir kenara bırakıp, sağlıklı beslendiklerini ve düzenli kontrollerine gittiklerini varsayarsak, bazı ırklar daha uzun yıllar kucaklama sunma eğilimindedir. Birlikte yaşlanmak için bir kedi arkadaşı arıyorsanız: İşte en uzun ömre sahip 10 kedi ırkı. Şanslıysanız, kedinizin gözlerinin içine 20’li yaşlarına kadar bakabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Birmanca

Birmanca bazı Siyam ataları vardır ve 20-25 yıl yaşama eğilimindedirler ve bazı şanslı sahipler onları 30’lu yaşlarına getirir; Raporlara göre yaşayan en yaşlı kedinin resmi kaydı 35 yaşındaki Birmanca’ya aittir.

En Uzun Yasayan Evcil Kediler
En Uzun Yasayan Evcil Kediler

Balinese

Balinese arkadaş canlısı, zeki, enerjik ve konuşkandır. PetMD’ye göre bu kedigiller genellikle 18-22 yıl yaşar.

Siyam

Siyam ortalama 15-20 yıllık bir ömrü vardır, ancak bundan çok daha uzun sürebilir. Scooter adlı bir Siyam kedisi, bir zamanlar 30 yaşında ölen dünyanın en yaşlı erkek kedisi rekorunu elinde tutuyordu.

Mavi Rus Kedisi

Bu cins nispeten sakin olduğu bilinmektedir. Tanıdıkları insanlarla arkadaş canlısı olabilirler ama aynı zamanda biraz çekingen ve bağımsızdırlar. Genellikle sadece iyi tanıdıkları insanlarla olsa da, ara sıra kucaklaşmayı severler. Zamanlarının çoğunu kendi başlarına geçireceklerdir. Yaşlandıkça bile oldukça aktif olabilirler. Birçok kedi getirme ve benzeri oyunları oynamaktan hoşlanır. Mavi Rus kedisi yaklaşık 12-20 yıllık bir yaşam beklentisi var, ancak bazıları 25’e kadar yaşadı.

Savannah

Savannah Kedisi, mirasına bağlı olarak 20 yıla kadar yaşayabilir ve 22 bin dolara kadar mal olabilir.

Ragdoll

Bu cins Amerika’da ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde giderek daha popüler hale geliyor. Büyük aile kedileri olarak bilinirler. Ancak, çok uysal olduklarından, çocukların kaba muamelesine karşı genellikle kendilerini savunmazlar. Dikkatlice denetlendikleri sürece çocuklu aileler için uygun olabilirler. Ragdoll kedisi kalp problemlerine yatkın olabilir, ancak ömrü 12 ila 23 yıl arasında değişebilir.

Bombay

Zekidirler ve birçok numara öğretilebilirler. Birçoğu, enerjilerinin bir kısmını tüketebilecekleri açık havada bir tasma üzerinde dolaşmaktan bile zevk alır.. Müsait olduklarında kucakta sürünmekten hoşlanırlar, ancak oyun zamanının da tadını çıkarırlar.

Kısa tüylü Bombay, Birmanya ve siyah Amerikan Shorthair kedisinin bir karışımıdır ve yaşam süreleri, 20’li yaşlarında olmak üzere 12-18 yıl arasında herhangi bir yerdedir.

Amerikan Kedisi

Amerikan kedisinin geçmişi 1900’lere kadar uzanıyor ve adını 1960’larda aldı. Son derece sağlıklıdırlar ve 15-20 yıllık bir ömre sahiptirler.

Avrupa Kısa Tüylü Kedi

Avrupa kısa tüylü kedi, doğal gelişimleri sayesinde tipik olarak sağlıklı ve sağlamdır. Ömürleri 15-20 yıldır.

İran Kedisi

İran kedisi, yuvarlak yüzü ve kısa namlusu ile karakterize edilen uzun tüylü bir kedi cinsidir. Kabarık kedilerin ömrü 10-17 yıldır.

Sphynx

Sphynx kedisi tüysüz olmaları nedeniyle iyi bilinmektedir . Dışarıdaki diğer kedi ırklarından kesinlikle öne çıkıyorlar. Bu tüysüzlük, doğal olarak meydana gelen ve daha sonra seçici olarak yetiştirilen bir genetik mutasyonun sonucudur. Hepsi tamamen tüysüz değildir. Bazılarının genellikle “şeftali tüyü” olarak tanımlanan çok ince kürkleri vardır.

Bu kediler dışa dönük, arkadaş canlısı doğalarıyla tanınırlar. Zekidirler ve çeşitli numaralar öğretilebilirler. Ayrıca ışığın nasıl açılıp kapatılacağı gibi evin etrafındaki şeyleri de çözeceklerdir. Yabancılarla pek arkadaş canlısı olmasalar da sahiplerine karşı şefkatlidirler. İnanılmaz derecede aktifler ve biraz egzersize ihtiyaçları var. Oyuncaklar ve tırmanma yapıları şiddetle tavsiye edilir. Bu kediler 8 ile 20 yıla kadar yaşayabilirler.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir