Windows 10’da Dosya ve Klasörler Nasıl Şifrelenir?

Gizli verileri bilgisayarınızda saklıyorsanız, şifreleme bir zorunluluktur. Göz ardı edildiğinde, önemli dosya ve klasörlerinize yetkisiz erişime neden olabilir ve hassas verileriniz karaborsada satılabilir veya size karşı kullanılabilir. Bu yazıda, Windows 10 klasör şifreleme hakkında adımları izleyeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Windows 10’da Dosyaları ve Klasörleri Şifreleyin

BitLocker’ı Kullanma

BitLocker, Windows 10’da verileri şifrelemenin çok daha güvenli bir yoludur. Ancak, tek tek dosyalar ve klasörler yerine, bilgisayarda kimin oturum açtığından bağımsız olarak, sabit sürücünüzdeki veya çıkarılabilir bir aygıttaki tüm birimi/bölümü şifreler.

Yeni başlayanlar için BitLocker, Windows 10, Windows 8, 8.1 ve Windows 7’de (Windows Home sürümlerinde mevcut değildir) önceden yüklenmiş olarak gelir. Cihazınızın donanım düzeyinde şifrelemeyi zorlamasını sağlayan Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongası kullanır ve kırılmayı yazılım düzeyinde güvenlikten daha zor hale getirir.

Bilgisayarınızda TPM yongası olup olmadığını kontrol etmek için klavyenizde Windows tuşu + X kombinasyonuna basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Burada, altta verilen Güvenlik cihazları’na tıklayın. Yanında yazılı versiyonu ile Güvenilir Platform Modülü’nü göreceksiniz. BitLocker’ı Windows 10 PC’nize kurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1] Denetim Masası’nı açın ve Sistem ve Güvenlik bölümüne gidin.

2]  BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni seçin ve BitLocker’ı Aç’a tıklayın.

3] Bir parola belirlemek için talimatları izleyin ve İleri’ye tıklayın.

4] Şimdi, şifrenizi unutmanız durumunda şifreli sürücüye yeniden erişim sağlamak için bir kurtarma anahtarı kaydedin. Ya yazdırabilir, sabit sürücünüze kaydedebilir, çıkarılabilir bir USB flash sürücüye veya Microsoft hesabınıza kaydedebilirsiniz.

5]  Sürücünün ne kadarını şifrelemek istediğinizi seçin – tüm sürücü veya yalnızca kullanılan disk alanı.

6]  Bir sonraki adımda, Yeni şifreleme modu öğesini seçin. Veya sürücünün daha eski Windows makineleriyle uyumlu olmasını istiyorsanız Uyumlu modu seçin. İkincisi, çıkarılabilir cihazlar için tercih edilir.

7] Artık ayarları tamamladığınıza göre, Şifrelemeyi Başlat’a tıklayın ve şifreleme işlemini tamamlamasını bekleyin. İstendiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.

BitLocker’ı devre dışı bırakmak için Dosya Gezgini’ni açın, şifreli sürücüye sağ tıklayın ve BitLocker’ı Yönet öğesini seçin. Ardından BitLocker’ı şimdilik askıya alabilir veya tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Kaldırılamayan programları kaldırma programı ile uygulamayı daha sonra kolaylıkla silebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir