Köpeklerde Yüksek Ateş ve Tedavisi

Köpeğinizin ateşi olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bugün, köpeğinizin ateşi olup olmadığını anlamanın yollarını, köpeklerde ateş belirtilerini, olası nedenlerini ve köpeğinizin ateşi varsa atmanız gereken adımları paylaşıyoruz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Köpekler İçin Normal Vücut Sıcaklığı

Bir köpeğin normal vücut ısısı 101 ila 102,5 Fahrenheit derece arasında değişir ve bu da bir insanınkinden oldukça yüksektir (insan vücut ısısı 97,6 ila 99,6 F arasında değişir). Eğer köpeğinizin ateşi 103 dereceden yüksekse ateşi vardır. Ateşi 106 F’ye kadar çıkarsa, köpeğinizin ateşi çok yüksektir ve ciddi, potansiyel olarak ölümcül komplikasyon riski altındadır.

Köpeğinizin Ateşini Nasıl Ölçersiniz?

Köpeğinizin ateşini tespit etmek zor olabilir çünkü çok heyecanlandıklarında veya strese girdiklerinde vücut ısıları yükselebilir. Ayrıca, köpeğinizin ateşi gün içinde ve bazen de geceleri değişebilir. Bu nedenle, köpeğinizin sağlıklı ateşini bilmek çok önemlidir. Bunu, birkaç gün boyunca gün boyunca çeşitli zamanlarda köpeğinizin sıcaklığını not ederek belirleyebilirsiniz.

Birçok insan, köpeğinizin burnuna dokunduğunuzda ıslak ve soğuksa, köpeğinizin normal bir sıcaklığa sahip olduğuna ve sıcak ve kuru bir burnun ateşin bir işareti olduğuna inanır. Ancak bu, köpeğinizin ateşi olduğuna dair doğru bir gösterge değildir.

Köpeğinizin ateşini kontrol etmenin en doğru yolu, rektal kullanım için dijital bir termometre kullanmaktır, bazı evcil hayvan mağazalarında sadece evcil hayvanlar için üretilmiş termometreler bulunur. Sadece köpeğiniz için ayrı bir termometre bulundurmanız ve bunu köpeğinizin malzemelerini sakladığınız yerde muhafaza etmeniz önerilir.

Termometrenin ucunu petrol veya suda çözünen kayganlaştırıcı ile yağlayarak başlayın. Ardından köpeğinizin kuyruğunu yukarı ve yana doğru kaldırın ve termometreyi dikkatlice köpeğinizin rektumuna yaklaşık 1 inç sokun. Mümkünse, köpeğinizin oturmasını önlemek için ikinci bir kişinin köpeğin arka ayaklarının altından tutarak size yardımcı olmasını sağlayın. Termometre sıcaklığı kaydedildikten sonra termometreyi dikkatlice çıkarabilirsiniz.

Kopeklerde Yuksek Ates
Kopeklerde Yuksek Ates

Köpeklerde Ateşin Yaygın Nedenleri

Köpeklerde ateşe neden olabilecek birçok durum vardır, en yaygın olanlardan birkaçı şunlardır:

  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Bakteriyel, fungal veya viral bir enfeksiyon
  • Enfekte ısırık, çizik veya kesik
  • Kulak enfeksiyonu
  • Diş enfeksiyonu veya apsesi
  • Zehirli bitkiler, insan ilaçları veya köpekler için toksik olan insan gıdaları gibi zehirli maddelerin yutulması

Bazen bir köpeğin ateşinin nedeni kolayca belirlenemez, buna genellikle kaynağı bilinmeyen ateş veya FUO denir. Bu gibi durumlarda ateş, bağışıklık sisteminin altta yatan bozukluklarından, kemik iliği sorunlarından veya kanserden kaynaklanabilir.

Köpeğinizin Ateşini Düşürmeye Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Köpeğinizin ateşi 106 F veya daha yüksekse, onu hemen veterinerinize götürmeniz veya hemen size en yakın acil durum veterinerine başvurmanız gerekir.

Köpeğinizin ateşi 103 F veya daha yüksekse, kulaklarına ve patilerine ıslatılmış bir havlu veya bezle soğuk su uygulayarak vücut ısısını düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin yakınında çalışan bir vantilatör de bulundurabilirsiniz. Köpeğinizin ateşi 103 F’nin altına düştüğünde su uygulamayı bırakın. Ateşinin geri gelmediğinden emin olmak için yavrunuzu yakından izlemeye devam edin.

Köpeğinizin susuz kalmaması için az miktarda su içmesini sağlamaya çalışın, ancak içmeye zorlamayın. Köpeğinize asla asetaminofen veya ibuprofen gibi insan ilaçları vermemeniz önemlidir. Bu ilaçlar köpeğiniz için zehirli olabilir ve ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir. Köpeğiniz titreme, nefes nefese kalma ve kusma gibi başka belirtiler gösteriyorsa bir veteriner çağırmalısınız.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir