Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeğiniz veya kediniz ailenizin önemli bir üyesidir. Koşulsuz sevgi sağlarlar ve en iyi ve en kötü günümüzde yanımızda olurlar. Onları, beslenme ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli bir mamayla beslemek, size gösterdikleri sevginin aynısını onlara göstermenin önemli bir adımıdır. Ne yazık ki, uygun bir kedi maması veya köpek maması seçmek, çok fazla seçenek olduğu için kafa karıştırıcıdır.  Peki, evcil hayvanınızın mamasını seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kedileriniz ve köpekleriniz için en iyi seçimleri nasıl yapacağınıza dair birkaç öneriyi burada bulabilirsiniz.

kedi kopek mamasi
kedi kopek mamasi

Yavaş Yavaş Geçiş Yapın

Köpeğinize veya kedinize yeni bir mamayı bir kerede tanıtmayın. Bunu yapmak sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bunun yerine, geçişi 10-14 gün içinde kademeli olarak yapın. Onlara ¾’ünü mevcut yiyecekleri ve ¼’ünü yeni yiyeceklerinden oluşan öğünlerle besleyerek başlayın. Eski mama miktarını azaltırken yeni mamayı yavaş yavaş ekleyin.

Geçiş sırasında evcil hayvanınıza göz kulak olun, genel sağlığına ve görünümüne ve davranışlarındaki veya dışkılarındaki değişikliklere dikkat edin. Herhangi bir sorun çıkarsa yeni mamayı bırakın ve veteriner bakımına başvurun. Evcil hayvanınız gelişme gösteriyorsa, eski mama miktarını azaltırken yeni mamayı kademeli olarak artırmaya devam edin.

Porsiyon Boyutlarına Dikkat Edin

Petshop gittiğiniz zaman doğru markayı ve formülü bulmak, savaşın yalnızca bir parçasıdır. Ne de olsa, uygun porsiyonları ölçmezseniz, evcil hayvanınızı piyasadaki en iyi mamayla beslemek sağlığına çok az fayda sağlayacaktır. Aşırı besleme, evcil hayvan ebeveynleri arasında yaygın bir sorundur ve obezitenin önde gelen nedenlerinden biridir.

Tavsiye edilen günlük mama miktarına çok dikkat edin ve evcil hayvanınıza ağırlıklarına göre porsiyonlar verin. Hem yetişkin kedi hem de köpekler için günde en az iki öğün yemek öneriyoruz ancak yavru kedi ve köpek yavruları günde üç kez beslenmelidir. Ayrıca, yaygın yanlış inanışlara rağmen, kedilerinizin canlarının istediği gibi yemesi için büyük bir mama kabı bırakmamalısınız. Çoğu kedi kendi kendini düzenlemez ve serbest beslenen kediler arasında obezite yaygındır.

Mamaları İdareli Verin

Tüylü dostunuz ne kadar yalvarırsa istesin, en sevdiği atıştırmalıklar diyetlerinin sadece küçük bir parçası olmalıdır. Kalorilere ve porsiyon boyutlarına dikkat edin ve köpeğinizin veya kedinizin günlük kalori alımının yüzde 10’undan daha azının ikramlardan oluştuğundan emin olun. Ayrıca, kalori yüklü evcil hayvan ödülleri yerine sağlıklı atıştırmalıkları düşünün. Pek çok meyve ve sebze, mükemmel köpek ödülleri yapar. Bazıları güvenli değildir, bu nedenle insan yiyeceklerini köpek arkadaşınızla paylaşmadan önce araştırın. Kedi dostunuz için küçük bir parça sade pişmiş tavuk veya somon vermeyi düşünün. Birçok kedi de pişmiş yumurtadan hoşlanır. Kedi ve köpekleriniz için pek çok mama bulunmaktadır. Son zamanlarda popüler olan mamalar ise şunlardır;

petshop petkolik
petshop petkolik

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Royal Canin

Bugün piyasada çok sayıda kedi ve köpek maması markası varken, hem besleyici hem de uygun fiyatlı olanı bulmak stresli bir durum olabilir. Birçok evcil hayvan mama markası kaliteli bir ürün ürettiğini iddia ediyor, ama gerçekten öyle mi? Ne yazık ki, mama endüstrisi katı kurallara ve yönergelere uymak zorunda değildir, bu nedenle evcil hayvan sahipleri olarak sevgili evcil hayvanlarımız için doğru seçimi yaparken özel dikkat göstermeliyiz. Bu markalardan biri olan Royal Canin, evcil hayvan mamalarını premium olarak sunmakta ve tariflerinin sağlıklı olduğunu ilan etmektedir.

Brit Care

Küçük ırkların özel beslenme gereksinimleri vardır. Minyon boyutları nedeniyle, daha yüksek konsantrasyonlarda toza ve diğer zararlı maddelere maruz kalırlar, bu da stres seviyelerinin artmasına neden olur ve vücudun dış ve iç koruyucu bariyerlerine aşırı bir yük getirir: cilt, mukozal bağışıklık ve hücresel bağışıklık. Eşsiz anatomileri – diğer köpeklere kıyasla kısa sindirim sistemi ve hızlı sindirim – mamanın küçük bir kısmında yüksek konsantrasyonda besin gerektirir. Brit Care, ödün vermeyen ve küçük ırkların gereksinimlerini karşılamak için özel olarak formüle edilmiş yeni bir köpek maması serisi yarattı. Tahıl içermez ve mini köpeklerin bağışıklığını, durumunu, kalbini, tüylerini, derisini, dişlerini ve iskeletini destekleyen fonksiyonel maddelerle yüksek et içeriğine sahiptir.

Petshop ürünleri arasında Spectrum, Pro Plan, Enjoy gibi markalarda bulunmaktadır. Köpeğinizin beğenisine göre aralarından birini tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir