Köpek Gribi Nedir?

Tıpkı insanlar gibi, dış hava sıcaklığı düştüğünde ve bakteriler havada dolaşmaya başladığında, köpekler de birçok hastalığa yakalanabilir. En yaygın olanı, “soğuk algınlığı “nın insan versiyonuna benzetilebilecek olan Bordetella Bronchiseptica ya da daha basit bir ifadeyle köpek gribi olarak adlandırılır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Köpek Gribi Öksürüğü

Köpek gribi öksürüğü, köpeklerin soğuk hava, kalabalık veya yetersiz havalandırılan koşullara maruz kalma, toz veya sigara dumanına maruz kalma veya seyahat kaynaklı stres nedeniyle solunum yollarına bakteri veya virüs partiküllerini soluması sonucu oluşur. Köpek gribi öksürüğü, egzersize tahammülsüzlük, iştah azalması, kene ile akan gözler, kuruyup kabuklaşabilen çorba kıvamında sıvı akıntı veya şişmiş lenf düğümleri ile tanımlanabilir.

Kopek Gribi Nedir
Kopek Gribi Nedir

Köpek Gribi Öksürüğünün İyileşmesi

Tüm bu belirtiler köpeğiniz için zararlı görünebilir, ancak köpek gribi öksürüğü zararlı olarak kabul edilmez ve köpeklerin iyi dinlendikleri ve sıcak tutuldukları sürece normalde yaklaşık 1-2 hafta içinde iyileşmeleri beklenir. İyileşme sürecini hızlandırmak için, köpeğiniz zaten uyuşuk hissedeceğinden ve egzersiz yaptırmak sadece soğuk algınlığını kötüleştireceğinden, yürüyüşlerden veya oyun zamanından kaçının. Köpeğinizin evinizin ısıtılmış bir alanında dinlenmesine izin verin veya ona uzanması için bir battaniye verin. Alternatif olarak, köpeğinizi sıcak tutacak bir köpek montu soğuk aylarda köpeğinizin ısınmasına yardımcı olacak bir oyuncak satın almayı düşünebilirsiniz. Herhangi bir bakterinin yayılmasını önlemek için köpeğinizin temas ettiği tüm yatakları veya kıyafetleri her zaman sterilize ettiğinizden emin olun ve hastalık son derece bulaşıcı olduğundan ve hızla yayılabileceğinden, enfekte olan evcil hayvanınızı evinizdeki diğer evcil hayvanlardan karantinaya aldığınızdan emin olun. Ayrıca evinizin iyi havalandırılmasını, toz ve kirden arındırılmış olmasını sağlayarak evcil hayvanınızda köpek gribi öksürüğü riskini önleyebilirsiniz. Evcil hayvanınızın aşırı düzeyde toz veya sigara dumanından uzak tutulduğundan emin olun ve öksürmeyi en aza indirmek için tasma yerine kayış kullanın. Veteriner hekiminizle köpek gribi öksürüğünü önlemeye yardımcı olabilecek aşılar hakkında konuşmak, köpeğiniz hastalığa yakalanmadan önce almayı düşünebileceğiniz bir başka seçenektir.

Köpek İnfluenza Virüsü (CIV)

Köpeklerde görülen ve köpek gribi öksürüğünden biraz daha karmaşık olan ikinci grip türü ise Canine Influenza Virüsüdür (CIV). Tedavi edilmediği takdirde CIV, zatürre gibi ölümcül olabilen ciddi komplikasyonlara yol açabilir. İki tür influenza vardır. Biri H3N8 virüsü, diğeri ise H3N2 virüsüdür. H3N8 virüsü, at gribine neden olan virüsle yakından ilişkilidir. H3N2 virüsünün ise bir kuş gribi virüsünün köpeklere doğrudan aktarılması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Şu anda H3N8’e karşı bir aşı mevcuttur, ancak tüm köpekler yaş, cins veya aşı durumundan bağımsız olarak köpek gribi enfeksiyonlarına eğilimlidir. CIV, aerosoller, damlacıklar, solunum bölümleriyle doğrudan temas, etkilenen diğer köpeklere yakın olan köpekler veya enfekte olmayan köpeklerin kontamine nesnelerle temas etmesi yoluyla bulaşır. Köpeğinizin CIV ile enfekte olup olmadığını öksürük, hapşırma, değişken ateş, kalın, sarımsı-yeşil mukusa dönüşen berrak burun akıntısı, iştahsızlık, uyuşukluk veya hızlı/zor nefes alma gibi belirtiler göstermesi halinde anlayabilirsiniz. Bir veteriner hekim, fiziksel muayene veya çeşitli testler yoluyla evcil hayvanınıza doğru teşhisi koyabilir, ancak derhal tıbbi yardım almak için bu belirtilere aşina olmanız önemlidir.

Köpek Grip Virüsü İyileşmesi

CIV hızlı bir şekilde teşhis ve tedavi edildiğinde, sadece 1-30 gün sürecek ve başka tıbbi durumların gelişmesini önleyecektir. Anti-viral ilaçlar, bakteriyel ilaçlar, hidrasyonu korumak için sıvılar, sıcaklık ve dinlenmek için sessiz ve rahat bir alan gibi CIV’yi tedavi edebileceğiniz birçok çare olsa da, CIV iyi beslenme yoluyla da tedavi edilebilir. Evcil hayvanınızın enerjisi azalacağından, iyileşme yolunda ilerlediğinden emin olmak için onu besleyici bir diyetle beslemeye devam etmeniz hayati önem taşır. Ev yapımı yiyecekler iyileşmeleri için çok önemlidir ve tavuk suyu hasta köpeğiniz için mükemmel bir seçimdir. Protein, sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve kolajen içeren tavuk suyunun temel maddesi sudur ve lezzetli tadı sayesinde iştahsız köpekler bile bu suyu tüketebilir. Evcil hayvanınız yemek yemeyi reddetse bile, midesini dolu ve vücudunu sulu tutmak için elinizden geleni yapın. Veterineriniz köpeğinizin midesini rahatsız etmeyecek belirli yiyecekler önerebilir.

Önleyici Tedbirler

Diğer köpeklerle temas ettikten sonra kıyafetlerinizi yıkayarak bulaşmayı önlemeye yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar köpek gribi virüsüne yakalanamazken, enfekte bir köpekle temas ettikten sonra yirmi dört saate kadar virüsü ellerinde ve giysilerinde taşıyabilirler. Virüs daha sonra haberleri bile olmadan kendi evcil hayvanlarına bulaşabilir. Sadece kendi sağlığınız için değil, köpeğinizin sağlığı için de soğuk aylarda iyi hijyen sağlamanız ve ellerinizi düzenli olarak yıkamanız özellikle önemlidir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir