Köpeğinizin Yemesini Nasıl Yavaşlatırsınız?

Golden Retriever ve Alman Çoban Köpeği arasındaki spagetti yeme yarışmasının videosunu izlediniz mi? Köpeklerimizin yemek yeme hızındaki büyük farklılıkları mükemmel bir şekilde göstermektedir. Bazı köpekler her bir yiyecek parçasını özenle çiğnerken, diğerleri saniyeler içinde mideye indirir.

Neden bazı köpekler bu kadar hızlı yiyor? Bazı köpekler hızlı yerler çünkü önce kendileri yemezlerse yiyeceklerinin başkası tarafından yeneceğini düşünürler, bazıları belirli tıbbi durumlar veya ilaçlar nedeniyle hızlı yerler ve diğerleri de heyecan nedeniyle hızlı yerler.

Köpeğinizin neden hızlı yediğine bakılmaksızın, endişelenmek için geçerli bir neden vardır – bu köpeğinizin sağlığı için tehlikeli olabilir. Hızlı yemek mide rahatsızlığına, öğürmeye, boğulmaya, kusmaya ve bloat adı verilen hayatı tehdit eden bir duruma yol açabilir. (Büyük Danua gibi büyük, derin göğüslü ırklar özellikle şişkinliğe karşı hassastır) Köpeğinizin ne kadar hızlı yediği konusunda endişeleriniz varsa, yavaşlamasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İşte köpeğinizin yemesini yavaşlatmanın 3 yolu.

Bir kopegi cok hizli yemekten nasil yavaslatirsiniz
Bir kopegi cok hizli yemekten nasil yavaslatirsiniz

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yemekleri İçin Yemek Dağıtıcı Oyuncak Kullanın

Mama dağıtma oyuncakları köpeğinizin zihinsel olarak uyarılmasını sağlamak için harikadır, ancak hızlı yiyen köpeğinizi beslemek söz konusu olduğunda ek bir fayda sağlarlar – köpeğinizin mamasını atıştırmasını imkansız hale getirirler. Mama dağıtma oyuncakları (bazen ödül maması dağıtıcıları olarak da adlandırılır), bir seferde yalnızca bir veya iki parça mama çıkmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Köpeğiniz için bir ödül oyuncağı seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Baktığınız oyuncak köpeğiniz için yeterince sağlam olacak mı? Bazı oyuncaklar (özellikle top şeklinde olanlar) yumuşak plastikten yapılmıştır ve köpeğiniz büyük bir çiğneyici ise muhtemelen çok iyi dayanmayacaktır. Köpeğinizin maması delikten sığacak mı, yoksa ayarlanabilir mi? Yıkanması kolay mı ve/veya bulaşık makinesinde yıkanabilir mi? Bunların üçüne de evet cevabı verdiyseniz iyi bir tane bulmuşsunuz demektir.

Yavaş Besleyici Kase Satın Alın veya Yapın

Hızlı yemek yiyen çok sayıda köpek var ve bunun ne kadar yaygın olduğu konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, Amazon’da kaç farklı yavaş besleme kabı olduğuna bakın. Pek çok şekil ve boyutta olabilirler, ancak hepsinin ortak bir özelliği vardır – köpeğinizin mamasını yutmasını zorlaştırmak için içlerinde çıkıntılar olacak şekilde tasarlanmışlardır.

Köpeğinizin yemek yemesini yavaşlatmak için hızlı ve az çaba gerektiren bir yol arıyorsanız, yavaş besleyici bir kase size yardımcı olabilir. Normalde yaptığınız gibi kabı köpeğinizin mamasıyla doldurursunuz ve tüm işi kabın kendisi yapar. Yükseltilmiş çıkıntılar engel görevi görür ve köpeğinizin yemesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Köpeğiniz için bir yavaş mama kabı seçerken, bazılarının diğerlerinden çok daha karmaşık olduğunu unutmamak önemlidir. Köpeğinizin ne kadar hızlı yediğine ve bulmaca çözmede ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak daha karmaşık bir mama kabı tercih etmek isteyebilirsiniz. Ortasında sadece 3 adet kabarık çıkıntı bulunan bir mama kabı, köpeğinizi daha karmaşık bir labirent tasarımına sahip bir mama kabı kadar yavaşlatmayacaktır.

Yemek Zamanını Oyun veya Antrenman Zamanına Dönüştürün

Köpeğinizin yemek saatinde fazladan birkaç dakikanız varsa, yemek yemesini yavaşlatmanın en iyi yollarından biri bunu bir oyuna veya eğitim seansına dönüştürmektir. Köpeğinizin yemeğini her zamanki gibi ölçün ve seçtiğiniz oyun ya da eğitim seansı için bir kenara koyun.

Köpeğimin yemekle ilgili en sevdiği oyunlardan biri “ödülleri bul” adı verilen bir burun çalışması oyunudur. Köpeğim durma pozisyonundayken evin içinde dolaşır ve yiyecek parçalarını saklarım. (Köpeğiniz bu oyunda yeniyse, göz önünde olan “kolay” saklanma noktalarıyla başlayın) Hepsi saklandığında ona “ödülleri bulmasını” söylerim ve her birini bulduğunda onu teşvik ederim. Bu onun için zihinsel olarak uyarıcıdır ve mamasını bir yudumda yutmasını engeller.

Köpeğinizin mamasını eğitim seanslarında ödül olarak kullanmak, yemesini yavaşlatmaya yardımcı olmanın bir başka yoludur. Köpeğinizle bacakların arasından geçmek gibi bazı yeni numaralar üzerinde çalışabilir veya sadece temel bilgileri tazeleyebilirsiniz. Köpeğinizin mamasını bir eğitim ödülü olarak kullanmak sadece yemesini yavaşlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda güvenini artırmaya, zihinsel olarak uyarılmasını sağlamaya ve odaklanmasını geliştirmeye yardımcı olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir