Köpekler Neden Yaralarını Yalar?

Köpek severler olarak bildiğimiz bir şey var – köpekler her şeyi yalamayı severler. Ancak söz konusu yaralar olduğunda biraz kafa karışıklığı var gibi görünüyor. Köpeğinizin yaralarını yalamasına izin vermek faydalı mıdır, yoksa yarardan çok zarara mı yol açar?

Yara yalamanın birkaç potansiyel faydası olduğu doğru olsa da, özellikle büyük bir yaradan bahsediyorsanız, risklerin faydalardan daha ağır bastığını akılda tutmak önemlidir. Bu makalede, köpeklerin yaralarını neden yaladıklarını, yara yalamanın risklerini ve köpeğinizin yaralarını yalamasını nasıl önleyebileceğinizi inceleyeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Köpeklerde Yara Yalama

Köpekler neden yaralarını yalar? Kısacası köpekler yaralarını yalarlar çünkü bu, iyileşmeyi destekleyebilir ve ağrıyı hafifletebilir. Yalamak bazı yaralarda iyileşme sürecine yardımcı olsa da, yarardan çok zarara da neden olabilir.

Yara yalama köpeklerde içgüdüsel bir tepkidir ve kediler, primatlar ve kemirgenler gibi diğer birçok hayvanda da bulunur. Yaraları temizlemek için ellerindeki tek araç ağızlarıdır. Ecza dolabına gidip dezenfektan alamazlar, bu yüzden ellerindeki tek şeyi, ağızlarını kullanırlar. Bu, iyileşmelerine nasıl yardımcı olacaklarını bildikleri tek yoldur.

Neden yalama? Tükürük, iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilecek bazı faydalı maddeler içerir. Kan pıhtılaşmasını desteklemeye yardımcı olabilecek doku faktörü (trombosit doku faktörü olarak da adlandırılır) adı verilen bir protein içerir. Köpek tükürüğü ayrıca ağrı kesici görevi gören Opiorphin (endojen bir kimyasal bileşik) içerir.

Kopeklerde Yara Yalama
Kopeklerde Yara Yalama

Köpeğinizin Yaralarını Yalamasına İzin Vermenin Tehlikeleri

Yara yalamanın birkaç potansiyel faydası olsa da bazı önemli riskleri de vardır. Yara yalama iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve bazı durumlarda enfeksiyonlara neden olarak işleri çok daha kötü hale getirebilir.

Köpeklerin ağzının içinde milyarlarca bakteri bulunur ve bunların çoğu enfeksiyona neden olma potansiyeline sahiptir. Pasteurella gibi köpeğinizin ağzında zararsız olan bakteriler, bir yaraya bulaşırsa ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Yalamanın neden olduğu sürtünme de dokuyu parçalayarak eski yaraları yeniden açabilir. Bu da onları enfeksiyona ve döküntülere açık hale getirebilir ve iyileşme sürecini tamamen yavaşlatabilir.

Yalama söz konusu olduğunda ameliyat bölgeleri özellikle tehlikelidir, çünkü dikişleri parçalayabilir ve yarayı yeniden açabilir. Kesiler kaşıntılı ve tahriş edici olabilir ve birçok köpek etkilenen bölgeyi yalayarak veya çiğneyerek tepki verecektir. Ve ameliyat yaraları genellikle büyük ve derin olduğundan, köpeğinizin bölgeyi yalamasına izin verilirse enfeksiyon olasılığı oldukça yüksektir.

Köpeğinizin Yaralarını Yalamasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Köpeğinizin yaralarını yalamasını önlemek için E-tasması, bandaj, tişört veya küçük yaralar söz konusu olduğunda dikkat dağıtma teknikleri kullanabilirsiniz. Köpeğiniz ameliyat olduysa, veterineriniz muhtemelen size bir E-yaka ve ne kadar süreyle takmanız gerektiğine dair talimatlar göndermiştir. Kimse utanç külahından hoşlanmasa da, uzun vadede bunun onların iyiliği için olduğunu unutmamak önemlidir. Köpeğinizin yaralarını yalamasını ve iyileşme sürecini istemeden yavaşlatmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Bazı küçük yaralarda köpeğinizin bölgeyi yalamasını önlemek için bir bandaj kullanabilirsiniz, ancak bazı köpeklerin bandajlarını çıkaracaklarını ve bakmadığınız anda yalamaya geri döneceklerini unutmamak önemlidir. Köpeğinizdeki herhangi bir yara hakkında endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Köpeğinizin yarasına erişebilir, varsa size tedavi seçenekleri sunabilir ve yara yalamayı önlemek için hangi yöntemin uygun olduğunu size bildirebilirler.

Ve eğer E-tasmaları sevmiyorsanız (kimsenin sevdiğini sanmıyorum) veterinerinize alternatiflerden herhangi birinin uygun olup olmayacağını sorun. Köpeğinizin yarasının nerede olduğuna bağlı olarak, E-tasmadan daha az müdahaleci olan bir alternatif önerebilirler. Küçük bir yara ile uğraşıyorsanız, köpeğinizi meşgul etmek için zeka oyunları veya yiyecek bulmacaları gibi dikkat dağıtıcı teknikler kullanabilirsiniz. Sadece aktif olarak bir şeyle meşgul olmadığında köpeğinize göz kulak olmayı unutmayın, çünkü hemen yarasını yalamaya geri dönebilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir