Kediler Ciğer Yer mi? Kedilere Ciğer Verilir mi?

Ciğer, A ve B vitaminleriyle doludur ve diğer temel mineralleri içerir. Küçük miktarlarda, kedilerin ciğer yemesi sadece güvenli değil, aynı zamanda onlar için iyi olarak kabul edilir. Ancak, ciğerdeki vitamin içeriği kedinize zarar da verebilir.

A vitamini toksisitesi uyuşukluğa, kilo kaybına, boyun ve ön uzuvlarda cilt sorunlarına, kabızlığa, donuk bir kürke ve aşırı durumlarda ağrılı hareketler ve duruşta anormallikler olarak görülebilen kemiklerde malformasyona neden olabilir. Çok nadir durumlarda, kediniz için ölümcül bile olabilir. Ciğer zengin ve yüksek yağ içeriğine sahiptir, bu nedenle her öğünde değil, yalnızca ölçülü olarak beslenmelidir. Kedinize ara sıra ödül olarak az miktarda ciğer verin. Kedinize nasıl güvenli bir şekilde ciğer yedirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kediler ve Karaciğer

Vahşi doğada kediler avlarının karaciğerini yerlerdi. Bu, kuzu ve sığır ciğerinden ziyade kuş ve fare ciğerini içerirdi. Bunu sadece lezzetli bulmakla kalmazlardı, aynı zamanda kediler doğal olarak A vitamini üretemezler, bu nedenle ciğer bu temel vitaminin tek kaynaklarından biri olurdu.

Her ne kadar kedilerin artık yemeklerini avlamaları nadiren beklense de, diyetlerinde bir miktar ciğer bulundurmaları hala fayda sağlamaktadır. Genellikle yaş mamada ve kuru mamada da katkı maddesi olarak bulunur.

Kediler Ciger Yer mi
Kediler Ciger Yer mi

Ciğer Güvenli midir?

Ciğer genellikle kediler için güvenli kabul edilir, ancak ölçülü bir şekilde beslenmelidir ve kuzu ciğeri yerine tavuk ciğeri tercih edilir. Kuzunun çiğ mi yoksa pişmiş olarak mı beslenmesi gerektiği konusunda tartışmalar vardır. Vahşi doğada, ciğer çiğ olarak yenirdi, ancak bu, çiğ et üzerindeki bakterilerin neden olduğu gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma olasılığını artırır.

Kediniz için Ciğer Hazırlama

Tavuk ciğerini pişirmek, kedi dostunuza bakteri bulaştırma tehlikesini ortadan kaldırır. Aynı zamanda kolaydır ve pişerken çıkan kokudan siz hoşlanmasanız da kediniz kesinlikle hoşlanacaktır. Kedinize hazırlamak için tavuk ciğerini basitçe kaynatabilirsiniz. Büyük bir tencerede suda kaynatın ve herhangi bir baharat veya başka bir malzeme eklemeyin.

Tavuk ciğerini mamanız için kesin, doğrayın veya rendeleyin. Kuru mamaya rendelenmiş tavuk ciğeri eklemek, kedinizin öğünündeki protein-karbonhidrat oranını artırmaya yardımcı olabilir. Kedinizin yemeğine biraz daha lezzet ve nem katmak için pişirme sırasında oluşan suyu bile kullanabilirsiniz.

Tehlikeler: A Vitamini Toksisitesi

Karaciğer, kediler için bazı önemli faydalara sahip olsa da, genellikle çok fazla beslenmeyle ilişkili bazı tehlikeler vardır. Başlıca endişe kaynağı A vitamini toksisitesidir. Bu daha çok kedilerin sığır ciğeriyle beslenmesinden kaynaklanır, ancak kediniz çok fazla tavuk ciğeriyle beslenirse de ortaya çıkabilir. A vitamini toksisitesi kas ağrısına yol açar. Ayrıca mevcut eklemlerin etrafında yeni kemiklerin oluştuğu bir tür artrite de yol açabilir. Bu durum kedinizin eklemlerini kullanmasını engelleyebilir ve eklemleri tamamen eritebilir. Bu durum boyundaki omurların çevresinde yaygındır.

Tehlikeler: Zengin ve Yağlı

Protein ve yağ oranı yüksek olan ciğer, zengin bir besindir. Kediniz az miktarda sindirebilse de, çok fazla ciğerle beslemek kusma ve ishal gibi gastrointestinal komplikasyonlara yol açabilir. Bu, ölçülü beslemeniz gerektiğinin nedenlerinden biridir.

Kedinizi Ne Kadar Beslemelisiniz?

Karaciğer, A vitamini ve diğer temel vitamin ve mineraller için iyi bir kaynak olabilir, ancak kısa vadede kusma ve ishale, uzun vadede ise A vitamini toksisitesine yol açabilir. Bu sorunlar genellikle besinin çok fazla verilmesiyle ilişkilidir.

Genel olarak, ciğeri ölçülü bir şekilde besleyin. Uzmanlar, ciğerin bir kedinin toplam diyetinin %5-%10’undan fazlasını oluşturmaması gerektiği konusunda hemfikirdir; bu da kabaca haftada bir öğüne eşdeğerdir. Tek bir öğünde beslemek yerine, birden fazla öğüne bölmeyi tercih edebilirsiniz.

Ciğer Kediler İçin Güvenli midir?

Ciğer, ölçülü bir şekilde beslendiğinde kediler için güvenli kabul edilir. Aslında, kedi dostunuza sağlıklı A, B, C ve D vitaminlerinin yanı sıra bakır ve demir gibi mineraller de sağlayabilir. Bununla birlikte, A vitamini toksisitesini ve zengin gıdalarla beslenmeyle ilişkili sorunları önlemek için bir kedinin haftalık diyetinin yalnızca %5’ini oluşturmalıdır. Yağını çıkarın, karaciğeri sıcak suda kaynatın ve basit bir besleme yöntemi olarak mamalarına doğrayın veya öğütün.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir