Hamile Köpeğin Doğum Belirtileri Nelerdir?

Köpeğiniz hamile mi? Eğer öyleyse, doğumdaki bir köpeğin belirtilerini tanıyabilmeniz sizin için çok önemlidir. Köpeğiniz doğum yapmaya başladığında, beklenmedik bir şey olursa veterineriniz için sorularınız varsa hazırlıklı olmanız gerekir. Köpeğinizin doğumu ve doğumu ile ilgili daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Doğumda Bir Köpeğin Belirtileri Nelerdir?

Artık bu durum için ihtiyaç duyacağınız bazı temel şeyleri bildiğinize göre, doğumdaki bir köpeğin belirtilerini bilmek de önemlidir, böylece sürecin ne zaman başladığını bilirsiniz. Köpek hamileliği tipik olarak elli altı ila altmış dokuz gün sürer. Kırk dokuzuncu gün civarında doğum belirtileri aramaya başlamanız en iyisi olacaktır. Aşağıda, doğum yapan bir köpeğin yaygın belirtisi bulunmaktadır:

Yuvalama

Köpekler, hayatta kalma içgüdüleri nedeniyle doğum sırasında güvenli bir yer seçmeyi severler. Bu davranışa yuvalama denir. Vahşi doğada, dışarıda doğum yapmaları güvenli değildir. Bebekleri için rahat bir yer arayacaklar çünkü bu onları korunmuş hissettiriyor. Köpeklerin yatağını yanlarında getirmeleri ve yüzeyi temizlemek için çizmeleri tipiktir. Köpeğinizin bebeklerini doğurmasını istediğiniz yeri seçmeye çalışmayın. Bu müdahale sadece onun stresli hissetmesine neden olacaktır. Doğru noktayı seçmek ona kontrol ve güvenlik hissi verir.

Vücut Sıcaklığı 100 Derecenin Altına Düşüyor

Bir köpeğin ortalama vücut ısısı 101,3 derecedir. Vücut ısısı 100 derecenin altına düştüğünde, bu, köpeğinizin önümüzdeki yirmi dört saat içinde doğum yapacağının bir işaretidir. Çoğu köpek, vücut ısısı 100’ün altına düştükten sonra yirmi dört saat içinde doğum yapar.

Seni Daha Fazla İsteyebilir

Bazı köpekler için, doğumda olan bir köpeğin başka bir işareti, doğum yapmak üzereyken sizi daha fazla isteyebilecekleridir. İçgüdülerine geri döner. Bu süreçte güvendikleri birinin yanlarında olmasını isterler. Köpeğinizin doğum konusunda size yardım etmeniz gerekiyorsa, zamanı geldiğinde onlarla birlikte olmaya hazır olun.

Seni Daha Az İsteyebilir

Bununla birlikte, köpeğinizin doğuma girdikten sonra kimsenin yanında olmak istememesi de mümkündür. Bu tamamen köpeğinizin tercihine bağlıdır. Bazı köpekler doğum yaparken kimsenin olmadığı tenha bir alana gitmeyi sever. Bazı köpekler bu şekilde daha güvende hissederler.

Kusma

Doğumdaki bir köpeğin bir başka yaygın belirtisi kusmadır. Köpeğiniz doğum yapmak üzereyken mide bulantısı ortaya çıkabilir. Köpeğinizin doğum sırasında kustuğunu görürseniz, temizleyin ve susuz kalmaması için ona biraz su getirin.

Sertleştirilmiş Karın

Dişi köpeklerde kasılmalar genellikle bebekleri doğurmadan kırk sekiz ila yetmiş iki saat önce başlar. Bazen kasılmalar sırasında sızlanma veya havlama duyabilirsiniz. Köpeğinizin midesi farklı veya çok sıkıysa, bu, yavrularını doğurmak üzere olduğu anlamına gelir.

Genital Bölgenin Sürekli Yalanması

Doğum yaptıklarında sıvı çıkar, bu nedenle bu bölgeyi yalamak köpeğinizin temiz kalmaya çalışma şeklidir.

Meme Bezlerinin Büyümesi

Doğuma başlamadan birkaç gün önce köpeğinizin meme bezleri büyümeye başlayacaktır. Bu tıkanıklık, yeni yavrularını nasıl besleyeceğidir.

Hamile Kopegin Dogum Belirtileri Nelerdir
Hamile Kopegin Dogum Belirtileri Nelerdir

Yemeyi Reddetme

Evcil hayvanlar için doğum yapan bir köpeğin bir başka işareti de yemek yemeyi reddetmektir. Köpekler genellikle doğuma girmeden önce yemek yemeyi sevmezler. Sadece bu süre zarfında sulu kaldığından emin ol.

Titreme

Bazen köpekler acı çektiğinde titrerler. Ona nazikçe dokunarak ve iyi olacağını bildirerek onu teselli etmeye çalışmalısınız.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir