Irka Özgü Beslenmenin Faydaları

Her cinsin, sağlık ve refahları üzerinde farklı sonuçları olan benzersiz beslenme gereksinimleri vardır. Bu nedenle, akşam yemeği zamanı geldiğinde kendinize sorun, kedinizi veya köpeğinizi sadece onlar için özel olarak üretilmiş bir mamayla mı besliyorsunuz? Royal Canin ve Black Hawk gibi markaların Irka Özel mamaları, farklı ırklar göz önünde bulundurularak üretilir ve evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu doğru sağlık faydalarını sağlar.

Mutlu ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için, ırka özel beslenme, her bir ırkı hedef alarak, sağlık yararlarına ve brakisefalik çene şekillerinin benzersiz beslenme tarzlarına odaklanan evcil hayvan mamaları ve ödülleri geliştirir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Brakisefalik Nedir?

Brakisefal, evcil hayvanınızın kafatasının ve çenesinin şeklini tanımlar ve genellikle çıkıntılı çeneye ve düzleştirilmiş veya kısaltılmış bir buruna sahip daha geniş şekilli bir kafaya sahip bir evcil hayvana atıfta bulunur. Brakisefalik evcil hayvanlar, genellikle Boxer, Pug, Shih Tzus, Cavalier King Charles Spaniel, Fransız Bulldog, Rottweiler, Persian ve British Shorthair gibi ırklarda görülen farklı derecelerde şiddete sahip olacaktır.

Brakisefalik evcil hayvanların anormal şekilli çeneleri olduğundan, diş sorunları oldukça yaygındır. Alt çeneleri, üst dişlerin önünde çıkıntı yapan bir alt ısırığa sahiptir. Alt ısırığı olan evcil hayvanlar alışılmadık çiğneme hareketleri yaşar ve daha büyük mama yemekte zorluk çekebilir. Kesici dişler (öndeki küçük dişler) ortada birleşmediği için yiyecekleri toplamak da zor olabilir. Irka Özel beslenme, Brakisefalik çeneden muzdarip evcil hayvanlar için idealdir, çünkü mama boyutları ve şekli, ırkın ortalama ağız boyutuna ve yeme hareketine uyacak şekilde özel olarak yapılmıştır. Irka özel mamalar, özel mama teknolojisi sayesinde lezzete yardımcı olabilir.

İrka Ozgu Beslenme
İrka Ozgu Beslenme

Kibble Teknolojisi Nedir?

Evcil hayvanınızı beslerken bunu pek düşünmeyebilirsiniz, ancak mama tanelerinin şekli önemlidir. Daha küçük şekilli mama taneleri, küçük ırk evcil hayvanlar ve brakisefalik çeneye sahip evcil hayvanlar için daha kolay yenir. Benzer şekilde, daha büyük köpekler daha büyük, daha gevrek bir mamadan faydalanacaktır. Bu mamalar aynı zamanda kalp fonksiyonu, cilt rahatsızlıkları ve kilo kontrolü gibi ırka özgü sağlık koşullarını hedefleyen önleyici beslenme sağlayarak yardımcı olur.

Alternatif olarak, genetik temelli diş problemleriyle karşılaşan mezosefalik çeneli evcil hayvanlar da vardır. West Highland White Terriers, Minyatür Schnauzers, Cocker Spaniels, Dachshunds, Poodles, Jack Russell Terriers, Maine Coons ve Ragdolls gibi ırklar bu genetik sorunlarla karşılaşabilir. Bu evcil hayvanlar, belirli bir mama şekli ve kalsiyum şelatörleri gibi dişlere faydalı olan bir mama ile iyi sonuç alma eğilimindedir. Irklara özel mamalar ayrıca önleyici beslenme sağlayarak iştahsızlık, idrar sağlığı, eklem ve kalp desteği çözümleri gibi sorunları da hafifletir.

Hızlı Yemek Yiyenler İçin

Köpeğiniz ya da kediniz yemek saatinde kurt gibi yemeğini yiyor mu? Bunun nedeni her zaman aç olmaları değildir! Labrador, Beagle veya Siyam cinsi bir köpeğiniz varsa, bu cinsler genellikle yiyeceklerini yıldırım hızıyla yerler. Bu durum sindirim sorunlarına ve aşırı yemeye neden olabilir. Veteriner beslenme uzmanımız, sürekli çiğnemeyi teşvik ettiği ve tüketim hızını azalttığı için bu ırkların çörek veya yonca şeklinde daha büyük mama boyutlarıyla beslenmesini önermektedir.

Köpeğinize daha büyük çörek veya yonca şeklinde mama yedirmek, çiğneme hızını azaltacak ve tutarlı çiğnemeyi teşvik edecektir. Bu ırklar çabuk kilo alırlar. Onlara L-karnitin içeren mamalar vermek, yağsız kas kütlesinin korunmasına ve formda ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir