En İyi 5 Dost Evcil Kuş Türü

Evcil bir kuş almayı düşünürken, belirli bir tür için yeterli alanınız olup olmadığı veya seçtiğiniz kuşa kaliteli bakım sunabilecek iyi bir kuş veterinerine erişiminiz olup olmadığı gibi düşünmeniz gereken çok şey vardır. Bunların çoğu önceliklerinize ve yeni tüylü dostunuzla nasıl bir deneyim yaşamak istediğinize de bağlıdır.

Çoğu kuş sahibi adayı için bu, arkadaş canlısı, etkileşimli ve duygusal olarak ilgi çekici bir evcil hayvan seçmek anlamına gelir. Bu tür bir kuşa sahip olmak istiyorsanız çeşitli seçenekler vardır, ancak bunlar bizim en iyi 5 tavsiyemizdir:

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Muhabbet Kuşu

Evcil hayvan olarak beslenen en yaygın kuş türlerinden biri olan muhabbet kuşları zeki, sevimli ve genellikle sahipleriyle etkileşime girmekten hoşlanan hayvanlardır. Muhabbet kuşu veya muhabbet kuşu, aptal ve tatlı doğaları sayesinde kuş sahipleri için en popüler muhabbet kuşu türüdür, ancak tüm muhabbet kuşları, küçük boyutları ve kuş kuzenlerinin çoğu kadar gürültülü olmadıkları gerçeğinin getirdiği avantajları sunar.

Muhabbet kuşunuza konuşmayı da içeren çeşitli numaralar öğreterek onunla etkileşimlerinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Günlük bakımları nispeten az olsa da, muhabbet kuşları ve muhabbet kuşları herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıktığında bir kuş veterinerinin bakımını gerektirir.

En İyi Dost Evcil Kus Turu
En İyi Dost Evcil Kus Turu

Kakadu

Bir kakadu beslemeyi seçen yeni kuş sahipleri, bu kararlarının karşılığını bir türlü geçmeyen sevimli bir kızarıklıkla alırlar. Kafa ibikleri ve turuncu yanaklarıyla ünlü olan kakadular özellikle sevecendir ve bu da onları harika birer arkadaş yapar. Bazıları konuşmayı öğrenebilse de, kakaduların kapı zili gibi daha basit sesleri taklit ettiğini duymak daha yaygındır.

Muhabbet kuşunun yaklaşık iki katı büyüklüğünde olan kakaduları evcil kuşlarıyla daha fazla ilgilenmek isteyenler için idare etmek biraz daha kolaydır.

İspinoz/Kanarya

Çok fazla doğrudan etkileşim yerine az bakım tercih ediyorsanız, ispinoz sizin için en iyi seçenek olabilir. Kanaryalar, şarkıları ve parlak renkleriyle bilinen özellikle popüler bir ispinoz türüdür. Genel olarak, ispinozlar insanlar tarafından tutulmayı tercih etmezler, ancak kendi türleri arasında sosyaldirler, bu da ideal olarak birden fazla almanız gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, ispinozlar ve kanaryalar kafesin içinde sahipleriyle mutlu bir şekilde etkileşime girerler ve yalnızca gözlem yoluyla keyif alabileceğiniz büyüleyici evcil hayvanlar haline gelirler. Veteriner hekimler, tüm egzotik evcil hayvanlarda olduğu gibi tüylü dostunuz için de yıllık kontroller önerecektir.

Macaw

Bir başka papağan türü olan makavlar, boyutları nedeniyle listemizdeki en zorlu evcil kuşlardan biridir. Örneğin, son derece güzel olan Sümbül papağanı yaklaşık 40 inç uzunluğunda olabilir ve kanatlarını açıp uçma kaslarını çalıştırmak için yeterli alana ihtiyaç duyar. Hahn’ın papağanı bu tür papağanların en küçüğüdür, ancak yine de bir kakadu ile yaklaşık aynı uzunluktadır.

Peki, neden onları listemize dahil ettik? Çünkü papağanlar muhtemelen evcil hayvan olarak sahip olabileceğiniz en sosyal açıdan zeki ve arkadaş canlısı kuş türüdür. Eğer yeriniz varsa, bu olağanüstü yaratıklarla yakın ve sevgi dolu bir ilişkiniz olmasını bekleyin.

Eve bir papağan almaya karar vermeden önce bir kuş veterinerine danıştığınızdan emin olun. Bir papağanın bakımının neleri gerektirdiğini ve gerekli alana sahip olup olmadığınızı tam olarak anlamak istersiniz.

Güvercin

Kim ailesinin bir parçası olarak barışın yaşayan sembolüne sahip olmak istemez ki? Güvercinler, aşırı ilgi isteyen bir evcil hayvan istemeyen, ancak yine de sakin ve şefkatli bir şekilde varlığını hissettiren sahipleri için mükemmeldir. Güvercin sahipleri, bu eşsiz dostlarıyla kurdukları ilişkinin kalitesi karşısında genellikle şaşırırlar.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir