Evcil Hayvanınızın Psikolojisinin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız ve Ne Yapılmalıdır?

İnsanlardaki zihinsel ve davranışsal sorunları anlama ve bunları nasıl daha etkili bir şekilde tedavi edebileceğimiz konusunda uzun bir yol kat ettik. Bu durum evcil hayvanlarımız için de geçerlidir. Hem kediler hem de köpekler dahil olmak üzere evcil hayvanlarda görülen psikolojisinin, yaşam kalitelerini, sağlıklarını ve uzun ömürlerini etkileyebilir. Ayrıca insan aileleri için de sorun yaratabilir. Teşhis edilmediği ve tedavi edilmediği takdirde ciddi bir sorun haline gelir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Evcil Hayvanlarda Akıl Hastalığı

Sağlık muayeneleri, aşılar, teşhis testleri ve önleyici tedbirler yoluyla dikkatimizi evcil hayvanımızın sağlığına odaklama eğilimindeyiz. Çoğu evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının refahını düşündüğünde, sadece fiziksel sağlıklarına bakma eğilimindedir. Evcil hayvanlar hissettiklerinin çoğunu bize ifade edemedikleri için, davranışsal veya zihinsel sağlık sorunları ciddi boyutlara ulaşana kadar fark edilmeyebilir.

Yapılan bir araştırma, anksiyete ve korku yaşayan evcil hayvanların bu rahatsızlıkları olmayan evcil hayvanlar kadar uzun yaşamadığı sonucuna varmıştır. Kronik stres, kardiyovasküler hastalık riskinin artmasından cilt bozukluklarına kadar bir dizi sağlık sorununa katkıda bulunur. Ve stres, evcil hayvanların kendilerine zarar verici davranışlar sergilemesine yol açabilir.

Evcil Hayvaninizin Psikolojisinin Bozuldugunu Nasil Anlarsiniz
Evcil Hayvaninizin Psikolojisinin Bozuldugunu Nasil Anlarsiniz

Davranışsal Sağlık Koşulları

Bir köpek veya kedinin zihni bizimkinden oldukça farklı olsa da, onlar da bizimle benzer davranış sorunları yaşarlar. Evcil hayvanlarının depresyon veya anksiyeteden muzdarip olması birçok evcil hayvan sahibi için sürpriz olabilir. Onlara yardım etmek için ne yapabiliriz? Bunların çoğu evcil hayvanınızın içinde bulunduğu duruma bağlıdır.

Depresyon – Veteriner hekimler evcil hayvanlarda, özellikle de kronik ağrı veya ilerleyici bir hastalıkla uğraşan evcil hayvanlarda sıklıkla depresyon teşhisi koyarlar. Evcil hayvanınız üzüntüsünden bahsetmez, ancak depresyon yaşadığına dair ipuçları vardır. Bunlar arasında geri çekilme/saklanma, davranış değişikliği, üzgün görünme, uyuşukluk, iştah ve enerji değişiklikleri yer alır.

Ayrılık anksiyetesi – Bu, bir köpek veya kedi yalnız bırakıldığında endişeli hale geldiğinde ortaya çıkar. Bu yalnızlıktan kaçınma, bir evcil hayvan yeterince sosyalleşmediğinde meydana gelir, ancak genetik bir bileşen de olabilir. Ayrılık anksiyetesi aşırı havlama, tırmalama, eşyaları tahrip etme, kaçmaya çalışma ve yoğun korku gibi davranış sorunlarında görülebilir.

Gürültü anksiyetesi – Gürültü anksiyetesinde, evcil hayvanlar belirli yüksek seslerde stresli hissederler. Bazıları yalnızca havai fişeklere veya silah seslerine tepki verirken, diğerleri çevredeki herhangi bir yüksek sesten etkilenir. Gürültü anksiyetesi için yaygın tetikleyiciler arasında gök gürültülü fırtınalar, sirenler, partiler, yüksek sesli müzik, havai fişekler, enstrümanlar ve diğerleri bulunur.

Obsesif-kompulsif bozukluk – Tutsak hayvanlarda bu bozukluk, volta atma, kendini yaralama ve yalama gibi basmakalıp davranışlar sergiler. Evcil hayvanlarda da sonuç benzer olabilir. Köpeğiniz veya kediniz tamamen bir nesneye odaklanır. Evcil hayvanlar kuyruklarını kovalamak, kazmak ve bir şeyleri çiğnemek gibi tekrarlayan şeyler yaparlar.

Demans – Evcil hayvanınız yaşamının ilerleyen aşamalarındaysa, bilişinde bir değişiklik fark edebilirsiniz. Yaşlı evcil hayvanlarda, insanlarda görülen Alzheimer hastalığına çok benzeyen, yönelim bozukluğu, hafıza kaybı ve evde dolaşmakta zorlanma gibi semptomların görülme riski daha yüksektir.

Evcil hayvanlarda görülen diğer zihinsel hastalıklar arasında yaygın anksiyete, sosyal isteksizlik ve fobiler yer alır.

Evcil Hayvanlarda Akıl Hastalığına Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Evcil hayvanınız davranışsal veya zihinsel bir sağlık sorunuyla uğraşıyorsa, hastalığı tedavi ederken sağlığını ve refahını desteklemek için yapabileceğimiz şeyler vardır. Sizinle iş birliği yaparak evcil hayvanınızın sorunlu olduğu alanları tartışacak ve ardından bir tedavi planı oluşturacağız.

Akıl hastalığı evcil hayvanınızın sağlığının tüm alanlarını etkilediğinden, ilaçlardan davranış değişikliğine kadar çeşitli teknikler kullanarak evcil hayvanınızla çalışabiliriz. Amaç, daha sakin ve daha güvenli bir ev sağlarken endişelerini hafifletmektir.  Evcil hayvanlarda akıl hastalığını tedavi etmek için çeşitli yaklaşımlar şunlardır:

  • Çevresel zenginleştirme
  • Egzersiz
  • Sosyalleşme ve ek eğitim
  • Anti-anksiyete ve antidepresan ilaçlar ve takviyeler
  • Geliştirilmiş davranış modifikasyonu

Evcil hayvanlarda akıl hastalıkları ve sevgili kürk dostunuza ihtiyaç duyduğu yardımı nasıl sağlayabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir